Kryesore

Blerja e armëve ruse nga Serbia, reagon Kosova zyrtare: Duhet sanksionuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:19 - 25/12/21 |
Opi Nion

Shefi i kabinetit të presidenties së Kosvës Blerim Vela ka reagar mbi blerjen e armëve ruse nga ana e Serbisë. Përmes një publikimi në Tëitter ai tha se Serbia është kthyer në një “mjet në duart e Rusisë” dhe se kjo sjellje po rrezikon paqen në rajon.

“Vazhdimi i blerjes së armëve ruse nga Vuçiç rrezikon  paqen në rajonin tonë. Ashtu si Bjellorusia, Serbia është një mjet rus për rivendosjen e sferave të ndikimit nga epoka e Luftës së Ftohtë kundër Shteteve të Bashkuara, Bashkimit Evropian dhe NATO-s. Blerjet e Serbisë duhen sanksionuar”, shkroi ai./Opinion.al

Pas