Bota

Bjellorusia nis stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në veri të Ukrainës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:48 - 04/05/22 |
Opi Nion

Bjellorusia, shteti aleat me Rusinë dhe fqinji i Ukrainës në veri të saj, ka nisur stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë, një shkak potencial për alarm në Ukrainë.

Sipas BBC, Ministria Bjelloruse e Mbrojtjes tha se stërvitjet përfshinin testimin e mjeteve të ushtrisë së saj për gatishmërinë luftarake, por shtoi se stërvitja nuk përbën kërcënim për fqinjët.

Megjithatë, Ukraina do të vëzhgojë nga afër Bjellorusinë.

Kur Rusia po godiste veriun e Ukrainës, përfshirë kryeqytetin Kiev, disa javë më parë, zyrtarët ukrainas pretenduan se disa nga raketat dukej se vinin nga ana bjelloruse e kufirit.

Megjithatë, ministria tha se stërvitja nuk përbënte “asnjë kërcënim” për fqinjët e saj.

 

Pas