Bota

Biznesmeni indian, njeriu i tretë më i pasur në botëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:11 - 01/09/22 |
Opi Nion

Vetëm pak vite më parë, biznesmeni indian Gautam Adani u bë i njohur jashtë kufijve të Indisë, sepse fillimisht provoi fatin e tij si tregtar diamantesh përpara se të kthehej në qymyr dhe të bëhej njeriu i tretë më i pasur në botë.

Është hera e parë që një aziatik hyn në treshen e parë të indeksit të miliarderëve të Bloomberg, me bashkatdhetarin Mukesh Ambani dhe Jack Ma të Kinës që nuk kanë qenë kurrë në atë pozicion.

Me një pasuri prej 137.4 miliardë dollarësh, Adani ka kaluar francezin Bernard Arnault dhe tani renditet pas vetëm amerikanëve Elon Musk dhe Jeff Bezos.

Biznesmeni indian ka arritur të kalojë disa nga miliarderët më të pasur amerikanë në botë, sepse ata së fundmi kanë rritur punën e tyre filantropike. Gates tha në korrik se ai po i jepte 20 miliardë dollarë fondacionit Bill & Melinda Gates, ndërsa Ëarren Buffett tashmë ka dhuruar më shumë se 35 miliardë dollarë për bamirësinë.

Adani ka rritur gjithashtu filantropinë e tij, duke u zotuar në qershor të dhurojë 7.7 miliardë dollarë për kauzat sociale për ditëlindjen e tij të 60-të.

Kush është miliarderi Adani?

Adani, 60 vjeç, ka ndërtuar një perandori financiare vitet e fundit, duke zgjeruar grupin e tij të fokusuar në tregtinë e qymyrit në sektorë të tjerë, nga qendrat e të dhënave te çimentoja, media dhe alumini.

Aktualisht zotëron operatorin më të madh privat në Indi të porteve dhe aeroporteve, bizneseve të shpërndarjes së gazit natyror  dhe minierave të qymyrit.

Pikëpyetje mbi rritjen e shpejtë

Ndërsa “perandoria” e tij është zgjeruar në një nga konglomeratet më të mëdha në botë, duke rritur vazhdimisht pasurinë e tij, shqetësimet për rritjen e shpejtë, e cila është financuar kryesisht nga borxhi, janë rritur.

Disa kanë ngritur shqetësime për strukturat e errëta të aksionerëve dhe mungesën e mbulimit të kompanive të grupit.

Por aksionet e tyre janë rritur, disa prej tyre më shumë se 1000% që nga viti 2020, me vlerësime të larta deri në 750 herë fitimet, pasi manjati u fokusua në fushat që kryeministri Narendra Modi i sheh si kritike për arritjen e objektivave të tij afatgjata të Indisë.

 

Pas