Sociale

Bizneset e vogla në krizë, kërkojnë paketën e tretë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:54 - 09/10/20 |
Opi Nion

Shoqata e biznesit të vogël kërkon ndihmë për të përballuar dëmet që kanë pësuar nga pandemia. Bizneset e vogla me anë të një letre drejtuar qeverisë kërkojnë një paketë të tretë me masa lehtësuese për një periudhë 6 mujore.  Ndër të tjera kërkohet që të përgjysmohen taksat dhe tarifat vendore,të rishikohen  dhe kompensohen faturat e ujit dhe energjisë për ato biznese që u mbyllën gjatë pandemisë.

Bujar Muça, nënkryetari shoqatës është shprehur se mbi 120 mijë punonjës kanë ngelur pa punë.“Jemi në krizë konsumi dhe besimi. Tregtia ka rënë me 60% që mund të sjellë edhe falimente të tjera. Borxhi publik ka arritur në 90%.”

Shoqata i ka dhënë qeverisë 15 ditë afat për plotësimin e kërkesave, në të kundërt paralajmërojnë nisjen e protestave./Opinion.al

Pas