Te Fundit

Bilanci i frikshëm/ Kievi: Deri tani mbi 17 mijë sulme ndaj objekteve civileBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:00 - 15/07/22 |
Opi Nion

Që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, Rusia ka sulmuar mbi 17,300 objekte civile, ndërsa janë goditur pak më shumë se 300 objekte ushtarake. Lajmi është dhënë nga zëvendësministri i Brendshëm ukrainas, Yevhen Yenin, raportojnë mediat vendase.

“Kohët e fundit kemi qenë dëshmitarë të sulmeve ndaj objektivave civilë. Unë kërkova në mënyrë specifike një raport përmbledhës se sa raketa ruse kanë goditur objektiva ushtarakë dhe sa kanë goditur objektiva civile – tha Yenin.

“Për të bërë një krahasim: që nga agresioni, ka pasur 17.314 sulme. në objektiva civile dhe pak më shumë se 300 në objektiva ushtarakë “-vijoi më tej ai.

Pas