Aktualitet

Bie intensiteti i reshjeve, IGJEUM: Prurjet në lumin Vjosa do të jenë në…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 12/12/21 |
Opi Nion

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka bërë parashikimin për rrezikun e përmbytjeve në 24 orët e ardhshme për vendin tonë.

Sipas llogaritjeve të IGJEO, në ditën e sotme dhe në ditët në vazhdim, për shkak të rënies së intensitetit të reshjeve, në basenin e lumit Vjosa prurjet do të jenë në rënie.

Ky informacion do të përditësohet nga IGJEO sipas llogaritjeve më të fundit hidrologjike dhe do të njoftoheni për çdo ndryshim në parashikimin e rrezikut të përmbytjeve.

Reshjet

Sot pasdite (e diel, dt.12) dhe nesër (e hënë, dt.13) priten reshje të dobëta në të gjithë qarqet. Në lartësitë mbi 400 m në verilindje dhe juglindje reshjet priten të jenë në formë dëbore.

Temperaturat

Nesër (e hënë, dt.13) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 4 / 12 °C

në vendet e ulëta: 2 / 10 °C

në vendet malore: -3 / 3 °C

Era

Sot pasdite (e diel, dt.12) dhe nesër (e hënë, dt.13) era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare.

Pas