Bota

Biden quajti Putinin bandit, Kremlini:Presidenti amerikan i lodhur, harron shpejt


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:41 - 18/03/22 |
Opi Nion

Deklaratat e presidentit amerikan Joe Biden për homologun e tij rus Vladimir Putin janë fyerje personale, tha të premten zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Moska dëgjon dhe sheh ato që tashmë janë deklaratat e përditshme të bëra nga Presidenti Biden, të cilat janë, në fakt, fyerje personale të Putinit”, u tha Peskov gazetarëve në një konferencë për shtyp.

Duke folur në drekën vjetore të Miqve të Irlandës në ditën e Shën Patrikut në Capitol Hill të enjten, Biden tha se Putin ishte “një diktator vrasës, një bandit i mirëfilltë”, i cili po bën një luftë imorale kundër popullit të Ukrainës.

Peskov shtoi se ai nuk donte të reagonte ashpër ndaj këtyre deklaratave që “të mos shkaktonte më shumë agresivitet”.

“Duke marrë parasysh nervozizmin, lodhjen dhe harresën e Presidentit Biden, që çojnë në deklarata të tilla agresive, ne nuk do të japim vlerësime për fjalët e tij, për të mos shkaktuar më shumë agresivitet”, tha ai.

Komentet e Biden të enjten erdhën një ditë pasi ai e quajti për herë të parë Putinin një kriminel lufte – një përshkallëzim i retorikës së tij që dënon veprimet e liderit rus kundër Ukrainës.

Peskov u tha gazetarëve të enjten se komentet e Biden ishin “absolutisht të papranueshme dhe të pafalshme”./Opinion.al

Pas