Bota

Biden për sulmin në stacionin hekurudhor në Ukrainë: Mizori e tmerrshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:37 - 08/04/22 |
Opi Nion

Presidenti amerikan Joe Biden ka akuzuar Rusinë për kryerje mizorish pas sulmit me raketë në një stacion hekurudhor në Kramatorsk. Si pasojë e këtij sulmi të paktën 50 persona humbën jetën dhe mbetën të lënduar 300 të tjerë.

Presidenti Biden fajësoi Moskën, duke thënë se ushtria e saj goditi civilët që po përpiqeshin të largoheshin nga zona ku luftohej. Rusia nga ana tjetër e ka mohuar kryerjen e sulmit.

Biden falënderoi gjithashtu qeverinë e Sllovakisë për transferimin e një sistemi të mbrojtjes raketore në Ukrainë, duke përmbushur një nga kërkesat kryesore të Zelensky-t për të ndihmuar vendin të mbrohet kundër Rusisë.

Ai tha po ashtu se Shtetet e Bashkuara do të ripozicionojnë një sistem raketor Patriot në Sllovaki.

Pas