Bota

Biden: Ne nuk po përpiqemi të rrëzojmë Putinin nga pushtetiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:41 - 01/06/22 |
Opi Nion

Presidenti Joe Biden, i cili njoftoi dërgimin e sistemit të raketave me rreze të gjata veprimi në Ukrainë, preku edhe çështje të tjera kyçe në konflikt.

Ai deklaroi hapur, për shembull, se SHBA nuk do të kërkonte të largonte Vladimir Putin nga pushteti. Ai shkroi:

Sado që nuk pajtohem me zotin Putin, Shtetet e Bashkuara nuk do të përpiqen të sjellin rrëzimin e tij. Për sa kohë që Shtetet e Bashkuara ose aleatët tanë nuk sulmohen, ne nuk do të përfshihemi drejtpërdrejt në këtë konflikt.

Presidenti shtoi më pas se SHBA nuk do të kërkonte të zgjaste konfliktin për t’i shkaktuar dhimbje Rusisë. Ai gjithashtu theksoi se SHBA-ja nuk dëshironte luftë ndërmjet NATO-s dhe Rusisë dhe kërkoi të siguronte Moskën se nuk do ta inkurajonte Ukrainën të sulmonte jashtë territorit të saj./Opinion.al

Pas