Bota

Biden: Lufta në Ukrainë një histori e errët në historinë tonë, çështje globale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:17 - 24/05/22 |
Opi Nion

Bota po “lundron një orë të errët në historinë tonë të përbashkët” me pushtimin rus të Ukrainës, u tha presidenti amerikan Joe Biden aleatëve aziatikë.

Lufta është një “çështje globale”, duke nënvizuar rëndësinë e mbrojtjes së rendit ndërkombëtar.

Biden po takohet me liderët e Japonisë, Australisë dhe Indisë në Tokio në vizitën e tij të parë në Azi si president.

Katër vendet e njohura kolektivisht si Quad po diskutojnë shqetësimet e sigurisë dhe ekonomike duke përfshirë ndikimin në rritje të Kinës në rajon, si dhe dallimet e tyre mbi pushtimin rus.

Kryeministri japonez Fumio Kishida i bëri jehonë komenteve të Biden, duke thënë se një pushtim i ngjashëm nuk duhet të ndodhë në Azi.

Biden premtoi se SHBA do të punonte me aleatët për të udhëhequr reagimin global, duke përsëritur angazhimin e tyre për të mbrojtur rendin dhe sovranitetin ndërkombëtar “pavarësisht se ku janë shkelur në botë”.

India është i vetmi anëtar i Quad deri më tani që ka refuzuar të kritikojë drejtpërdrejt Rusinë për pushtimin. Në fjalën e tij hapëse në samitin e së martës, kryeministri indian Narendra Modi nuk e përmendi këtë çështje, shkruan BBC./Opinion.al

Pas