Bota

Biden: Arrihet para afatit realizimi i 100 milionë vaksinimeve anti-COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:44 - 19/03/21 |
Opi Nion

Presidenti i SHBA, Joe Biden,  ka deklaruar se administrata e tij do të përmbushë qëllimin për të bërë 100 milionë doza vaksina në 100 ditë e para në detyrë. Biden ka theksuar se objektivi u arrit “disa javë përpara afatit”, megjithë pengesat e shkaktuara nga stuhitë dimërore në fillim të këtij viti.

“Unë jam krenar të njoftoj se nesër, 58 ditë në administratën time, ne do ta kemi përmbushur qëllimin tonë për të realizuar 100 milionë vaksina anti-COVID për qytetarët”, tha Biden të Enjten pasdite në një fjalim në Shtëpinë e Bardhë. “Kjo javë është përpara afatit, pavarësisht pengesave me të cilat u përballëm gjatë stuhive të dimrit.”

 Biden tha se 100 milion vaksina ishin “vetëm dyshemeja” dhe ai do të shpallte një qëllim të ri javën e ardhshme.

Tetë javë më parë, Biden tha se vetëm tetë përqind e të moshuarve kishin marrë një dozë të vaksinë kundës COVID-19. Të enjten deklaroi se 65 përqind e njerëzve të moshës 65 vjeç e lart kanë marrë të paktën një të dozë të vaksinës.

“Dhe ky është elementi kryesor, sepse kjo është popullsia që përfaqëson 80 përqind të mbi 500,000 vdekjeve nga COVID-19 që kanë ndodhur në Amerikë”, tha ai.

Presidenti theksoi faktin se vendi mesatarisht po bënë 2.5 milionë vaksinime në ditë, “duke tejkaluar pjesën tjetër të botës në mënyrë të konsiderueshme”.

Pas