Kryesore

Berisha: Universitetet drejt mbylljes, mësuesit u zëvendësuan nga militantë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:11 - 14/04/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur në foltoren e Kuvendit për situatën në shkolla duke thënë se situata është shqetësuese.

Ai u shpreh se Universitetet janë drejt mbylljes dhe se mësuesit me eksperiencë janë zëvendësuar me militantë të panjohur.

Shkollat dy vite më parë ishin të mbyllura 620, sot me siguri numri i tyre është edhe më i madh. Sistemi i internetit që u shtri në çdo shkollë, me 25 mijë kompjutera në total, me furnizim satelitor, sot është tërësisht rudimentar. Sot universitetet e rretheve janë në proces falimentimi dhe mbylljeje.

Shkak tjetër është përpjekja për tu kthyer në selektivitetin për pranimin në universitete përmes lëvizjes me mesatare. Shkak tjetër është degradimi total i procesit mësimor për shkak të armatës së militantëve që ka zëvendësuar mësuesit profesionistë me të ashtuquajturin portal të partisë, ku largohen mësues me eksperiencë 30-35 vjecare dhe vendosën militant, të cilët vetëm njohuri për arsimin nuk kanë”,-tha Berisha.

Pas