Kryesore

Berisha për Yuri Kim: Sillet si ambasadori i Bashkimit Sovjetik dikur në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:55 - 11/12/21 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha, gjatë fjalës së  tij në stadiumin “Air Albania” u foli demokratëve për rithemelimin e Partisë Demokratike.

Por Berisha nuk ka harruar të flasë edhe për ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, ku ka thënë se i vjen keq kur sheh se Kim sillet njësoj siç bënte dikur ambasadori i Bashkimit Sovjetik në Tiranë.

Për të gjitha këto arsye themelore, demokrate dhe demokratë në mbarë vendin u bashkuan me nismën  e “Foltores” dhe ata vendosën që të rithemelojnë PD-në, që ne sot e bëjmë realitet. “Foltorja” ishte uragani që kaloi nga qyteti në qytet. Ju kërkuat që PD të rithemelohet. Kundër nesh peng-kryetari me të gjithë mbështetjen e qeverisë, por ne u përballëm me një ndërhyrje brutale të diplomatëve dhe zyrtarëve nga një vend mik, SHBA-ja. Me këtë rast unë dua të theksoj dhe t’u them këtyre zyrtarëve se ne jemi një komb i vjetër në historinë tonë pakkush më shumë se ne ka pasur të bëjë me superfuqitë e kohërave nga lashtësia deri sot. Bashkimi Sovjetik ashtu sikur e cilësoi Regan, ishte perandoria e së keqes, e degradimit të njeriut, e mjerimit, e dhunës, terrorit. E kundërta e tij janë SHBA-të. Perandoria e lirisë, e vlerave. Vendi i madhi lirisë ka bërë për lirinë e shqiptarëve më shumë se çdo vend tjetër në botë. Është e dhimbshme të shohësh ambasadoren e SHBA-së të sillet si guvernatore, njëlloj si dikur ambasadori Sovjetik në Tiranë” tha ai./Opinion.al

Pas