Aktualitet

Berisha për borxhin 720 mln €: Do vidhet, kryetari pa parti bashkëfajësoi PD


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:42 - 05/11/21 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha ka nisur këtë të premte “Foltoren”   në qytetin e Lushnjës.

Gjatë fjalës së tij ish-kryeministri akuzoi qeverinë Rama dhe ministrat e kabinetit për korrupsion dhe më pas u ndal te borxhi që Shqipëria do të marrë në muajin nëntor. Ai akuzoi Bashën se e bëri bashkëfajtore PD-në pasi sipas tij PD abstenoi dhe votoi pro në Komisione.

“Sa është sot borxhi? Borxhi është sot rreth 100%. De facto çatia nga momenti në moment mund të na bjerë në kokë. Borxhi si për individin edhe për shtetin është njësoj. Kur njeriu merr një borxh, e merr me qëllimin që të ndërtojë diçka dhe të paguajë borxhin. Ndërsa borxhin e shtetit e merr qeveria dhe e paguani ju. I paguani ju me taksa dhe tatime. Nga 2005-2013 borxhi publik i tëri është i qytetarëve. U rrit me 4%. Po çfarë u bë me këto para? U dyfishuan rrogat dhe pensionet, u ndërtuan rrugë, shkolla dhe kopshte etj. Pra Shqipëria u bë krejt tjetër.  Këta ministrja ky kryeministër këta vjedhin edhe në gjumë duke fjetur sepse i kanë ndërtuar mekanizmat”.

“Në mënyrë të pabesueshme bashkëfajtor në borxh është kryetari i Partisë Demokratike apo kryetari pa parti, Lulzim Basha. Një opozitë ti lejojë vetes të abstenojë apo të votojë pro në komisione për borxhin 750 ml euro që është më i madhi në  historinë e Shqipërisë”, tha Berisha.

Pas