Kryesore

Berisha: PD nesër në pushtet do të inkurajoj suksesin e vajzave dhe graveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:23 - 20/09/22 |
Opi Nion

Pasditen e sotme kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha zhvilloi një bashkëbisedim me gra të shquara në fushat e tyre për të folur për Shqipërinë, të tashmen dhe të ardhmen e saj.

Në nisje të takimit, Berisha ka shprehur vlerësimin për të gjithë arritjet e vajzave dhe grave të vendit.

Berisha ka premtuar se nëse Partia Demokratike do të vijë në pushtet, do të bëjë gjithçka për të inkurajuar suksesin e vajzave dhe grave të vendit.

Sali Berisha: Janë vajzat dhe gratë e një kombi, e një shoqërie. Në këtë rrafsh, suksesi është gjithnjë i bukur, por suksesi i grave dhe vajzave është më origjinal dhe askush nuk thotë se prapa një gruaje të suksesshme qëndron një burrë, por të gjithë thonë se pas suksesit të një burri qëndron një grua.  Është kënaqësi e veçantë kur sheh sot, krahas problematikeve me të cilat përballet shoqëria shqiptare, përsëri janë të shumta, të pamohueshme arritjet e vajzave dhe grave në të gjitha fushat, kudo. Ajo që është më domethënëse është dhe një raport tjetër: Në dekada dhe dekada, testi i inteligjencës dilte në favor të burrave, por në 10-vjeçarin e fundit, ky test del në favor të vajzave dhe grave në mënyrë të përsëritur. Kjo sepse, edhe intelekti, edhe suksesi, kanë një programim, bazohen mbi një përkushtim të veçantë.  Edhe në traditën tonë ne kemi një fat interesant. Ne në botë u bëmë të njohur nga një grua, nga Nënë Tereza. Kurorën e diamanteve në këtë fushë e mban ajo që arriti me virytet e nënës shqiptare të shenjtërohet për së gjalli. Nuk janë ritmet që duhet drejt suksesit, por në fusha të caktuara ka dhe kthim mbrapa. PD nesër në pushtet do të bëjë gjithçka për të inkurajuar suksesin e vajzave dhe grave në veçanti.

Pas