Aktualitet

Berisha ‘non grata’/ Soreca: Vendim i qeverisë amerikane, e respektojmë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:01 - 23/05/21 |
Opi Nion

Ambasadori i Bashkimit Europian Luigi Soreca në një dalje për mediat këtë të dielë nga Korça ka komentuar vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit për ish-kryeministrin dhe ish-presidentin Sali Berisha, i cili u shpall “non grata” nga SHBA.

Soreca foli shkurt për këtë vendim duke thënë se është një vendim i qeverisë amerikane që ne e respektojmë plotësisht.

Është një vendim i qeverisë amerikane që ne e respektojmë plotësisht, nuk kam koment”, deklaroi shkurtimisht Soreca.

Më tej gjatë fjalës së tij, Soreca u ndal edhe tek procesi i integrimit dhe reforma në drejtësi.

“Më lejoni të përsëris që BE nuk ka për të qenë i plotë në rast se në të nuk do jenë pjesë vendet e Ballkanit Perëndimor. Shqipëria dhe vendet e tjera do bëhen pjesë e BE edhe prej dëshirës që kanë qytetarët. Për mua kjo ditë është veçantë sepse 29 vite më parë në Itali u vra gjyqtari Falcone. Ai ishte personi që e krijoi këtë koncept të ndjekjes së parave. Ata e vranë Falconen por nuk mundën të vrisnin idetë dhe parimet e tij. Shqipëria ka dhënë prova në luftën kundër krimit të organizuar. Nuk është ende i mjaftueshëm. Kjo punë mjafton të çelen negociatat por duhet ende shumë punë. Sot në këtë ditë të veçantë, mund të them se mund t’ia dalim. Reforma në Drejtësi po krijon shumë Falcone në Shqipëri”, u shpreh ai./Opinion.al

Pas