Aktualitet

Berisha “non grata”, Nishani: Pse qëndrimi i Bashës ishte hipokrit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:15 - 25/05/21 |
Opi Nion

Anëtari i grupit “Për PD”, Buraj Nishani, në një konferencë për mediat në nisje të fushatës për zgjedhjen e kryetarit të Partisë Demokratike ka folur dhe për shpalljen ‘non grata’ të ish-Kryeministrit Sali Berisha.

Nishani është shprehur se shpallja ‘non grata’ e Berishës nuk mund të cenojë marrëdhënien e Shqipërisë me SHBA-në.

Do ta ndaja përgjigjen time në tre faza. E para ka të bëjë me faktin që zoti Berisha i ka dhënë drejtimin diskursit të kësaj çështje, E dyta ka të bëjë me faktin se unë kam një histori personale dhe bashkëpunimi me zotin Berisha. Unë mund të deklaroj dhe dëshmoj para çdo kujt se kam parë një model transparence. Kjo çështje dhe asnjë çështje tjetër si kjo nuk duhet të cenojë kurrë marrëdhëniet e Shqipërisë dhe të SHBA”, tha Nishani.

Gjatë fjalës së tij Nishani hodhi akuza kundër Bashës duke e quajtur hipokrit reagimin e tij për çështjen e shpalljes ‘non grata’ të Berishës.

“Ajo që do të thoja është reagimin im ndaj një qëndrimi hipokrit të Bashës. Basha duke përdorur emrin e kryetarit është treguar hipokrit sepse u mbështet kryesisht tek kërkesa për transparencë. Mendoj se transparencën duhet ta bëjë Basha sepse ka që në 2013 në opinion publik ka diskutime që Basha është i ndikuar nga Berisha. Është hipokrizi sepse Basha dhe nuk e ka përgënjeshtruar këtë. Zoti Basha duhet të dalë dhe ta thotë publikisht, se që a është ndikuar ai nga Berisha për vendimet e tij?!  Kjo është transparenca që duhet të bëjë Basha,” tha Nishani./Opinion.al

Pas