Kryesore

Berisha: Ndërkombëtarët kanë ndihmuar padrejtësisht Ramën këto 6 vite


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:40 - 14/11/19 |
Opi Nion

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka folur në lidhje me krizën politike në vend si dhe për procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Gjatë një interviste për “Abcneës”, Berisha ka thënë se në këto 6 vite ndërkombëtarët i kanë dhënë një mbështetje të pamerituar Edi Ramës

Ish-kryeministri shprehet se ambasadorët kanë dhënë deklarata të cilat nuk janë reale dhe sipas Berishës “deklaratat e tyre ato janë për një vend që nuk ekziston në Shqipëri, por për një vend që ekziston në mendjen e sëmurë të Edi Ramës”.

Po ashtu, Berisha ka rrëfyer dhe për një takim të tij me një zyrtar i cili i kishte thënë se do takonte kryeministri Edi Rama dhe do të pohonte para tij, presidenti francezë, Macron ka të drejtë në lidhje me negociatat.

Pjesë nga biseda në studio:

Berisha: Një thirrje do u bëj në këto 6 vite të një mbështetje publike për mua tërësisht të pamerirtuaar të Edi Ramës dhe qeverisë së tij, shqiptarët këto 6 vite kanë patur një objektiv më madhorin dhe të themi të vërtetin jetik për ta, integrimin e tyre në BE. Nuk janë këta ambasadorët dhe deklaratat e tyre që kanë lënë Shqipërinë jashtë ambasadave. Në këtë drejtim një ambasadë është më përgjegjësja që përfaqëson BE këtu, nëse ju shihni të gjitha deklaratat e tyre ato janë për një vend që nuk ekziston në Shqipëri, por për një vend që ekziston në mendjen e sëmurë të Edi Ramës. Dy gjëra do u them, një nga shkaqet nuk është e vërtetë që është vetëm Franca dhe unë i besoj 100% Macroin që ishin gjysma dhe mbi gjysma e vendeve nuk gënjen ai. I kanë kundërshtuar shumë gjëra por këtë jo. Tani, para disa kohësh unë takoj një njeri që ka qenë në funksione të larta. Do takonte Edi Ramën, dhe ishte që Shqipërisë ti hapen negociatat.

“Unë do e takoj nesër dhe do më ankohet për Macron dhe unë do i them që ai ka 100% të drejtë, e di cdo të thotë kjo që nuk ka shtet ligjor.

Ka qenë Merkel që i ka dalë në mbrojtje Ramës

Berisha: Ato janë gënjeshtra të Edi Ramës, por unë di të tjera që ka qenë e ashpër me Ramën. Është e vërtetë që në këtë shkatërrim të gjykatave guvernatorët kanë peshën e tyre. Një kryeministëri i përgjegjshëm nuk i lejonte kurrë ata. Erdhën në zyrë dy ambasadorë dhe kërkuan të venë një nen në kushtetutë. Meqenë se këtë e refuzoi Basha morën, metodën e reformimit Top doën, të ndërtimit nga sipër. Unë nuk e pranoja vendin tim pa gjykata. Merkel i ka thën atij në sy dhe në prani të tjerëve por ky gënjen se nuk e miraton kush asgjësimin e shtetit ligjor./ Opinion.al

Pas