Aktualitet

Berisha kundër “grekëve” në qeverinë shqiptare: falsifikatorë apo dritëshkurtër?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:00 - 23/10/15 |
b.f

Ish-kryeministri Berisha ka përdorur sërish FB e tij për të dhënë një lajm, që sipas tij vjen nga burime të besueshme. Bëhet fjalë për 11 anëtarë të kabinetit qeveritar, që sipas Berishës përfitojnë në mënyrë të pamerituar, pension nga shteti grek. “Nuk dihet nese kemi te bejme me fallsifikim dokumentash per origjinen e perfituesve te ketyre pensioneve apo perfitim pensionesh thjesht ne kuadrin e nje politike driteshkurter helenizuese qe ndjekin ne frymen e vjeter autoritet e vendit fqinj”, shkruan Berisha, në statusin e tij, i plote si më poshtë:

“Te dashur miq, burime te besueshme njoftojne se njembedhjete anetare kabineti qeveritar kane marre apo marrin pensione familjare (per nenen ose babain ose per te dy) si vorio-epiriot nga fondi i pensioneve te Greqise paçka se ne te vertete ata nuk jane me origjine greke. Nuk dihet nese kemi te bejme me fallsifikim dokumentash per origjinen e perfituesve te ketyre pensioneve apo perfitim pensionesh thjesht ne kuadrin e nje politike driteshkurter helenizuese qe ndjekin ne frymen e vjeter autoritet e vendit fqinj. Pensionet familjare greke te ministrave shqiptare bejne te dyshimte dhe ne konflikt interesi cdo vendim qe ata dhe kabineti merr per bashkepunimin me vendin fqinj. Prandaj kerkoj nderprerjen e menjehershme te perfitimit te ketyre pensioneve nga te gjithe anetaret e kabinetit dhe zyrtaret e larte shqiptare, pervec rasteve kur familjari ka punuar si emigrant ne Greqi dhe perfiton pensionin ne perputhje me kontributet e tij ne fondin e sigurimeve shoqerore te vendit fqinj”. sb

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas