Politikë

Berisha: Bolton detyroi Ramën të tërhiqte padinë ndaj Ramush Haradinajt


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:53 - 30/06/20 |
Al Do

Kryeministri Rama deklaroi sot në konferencën për mediat në Prishtinë se do të tërheqë padinë ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.

Tërheqja e padisë nga Rama vjen në një moment kur situata në Kosovë është trazuar për shkak të publikimit të aktakuzës të Prokurorisë Speciale në Hagë ndaj Presidentit Thaçi dhe kreut të PDK, Kadri Veseli.

Por ish-kryeministri Berisha thotë se Rama është tërhequr nga padia për shkak të ish-Këshilltarit për Sigurinë në Shtëpinë e Bardhë John Bolton.

Në një status në Facebook, Berisha publikon një denoncim të ardhur në adresë të tij ku thuhet se tërheqja e Ramës erdhi pasi ai ishte këshilluar se do të humbiste gjyqin ndaj Haradinajt të cilin e kishte akuzuar për shpifje.

Më tej shkruhet se kryeministri Rama ka biseduar me Bolton rreth idesë së shkëmbimit të territoreve. Fakti që kjo ide ka qenë e ish-këshilltarit të Trump është pohuar disa ditë më parë nga Richard Grenell në media amerikane.

Kryeministri Rama ngriti padi për shpifje ndaj Ramush Haradinajt pasi ky i fundit deklaroi se Rama kishte qenë pjesë e tryezave ku ishte diskutuar ndarja e territoreve të Kosovës. Padia u bë shkak që ata të dy të mos takoheshin në vizitën dy ditore që kryeministri Rama zhvilloi në Kosovë.

Postimi i Sali Berishës:

Bolton detyron Ramen te terheqi padine ndaj Ramush Haradinaj.

Terheqja eshte identike si ajo ndaj gazetes gjermane Bild.

Miq, ne nje rast te pashembullt ne historine planetare te marredhenieve midis dy vendeve, Edvin Kristaq Zografi bis do padiste ne gjykate kryeministrin e Kosoves per akuza gjoja te paqena te shkembimit te territorit.

Rama ndermori kete akt pasi deshtoi perpjekja e Vuçiçit dhe argateve te tij per ta akuzuar me dokumenta ta fabrikuara Kryeministrin e Kosoves me gjykaten e Hages dhe hequr qafe ate si faktor kryesor qe po pengonte zbatimin e projektit te Serbise se Madhe nepermjet ndarjes se Kosoves me projektin e “shkembimit te territoreve”.te mbeshtetur nga Zografi bis per çka dhe ishkryeministri Harajdinaj e akuzoj publiksht.

Por deklarata e Rames pas bisedes me Bolton dhe deklarata e ambasadorit Grenell per projektin ne fjale si projekt qe mbeshtetej nga Bolton, e derrmoi Ramen dhe thuhet se avoketerit i thane si ne rastin e padise ndaj Bild se je i pashprese. Ndaj dhe Rama i derrmuar vendosi te terheq padine.

Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital. sb

Pershendetje z Berisha, terheqja e Rames nga padia per Ramushin eshte thjeshte perpjekje per te shpetuar nga humbja e sigurt e gjygjit.

Deklarata e Grenell se ideja e shkembimit te teritoreve eshte e Bolton e ka nxjerre zbuluar Edi Ramen i cili vazhdimisht ka deklaruar madje dhe publikisht se ka pasur diskutime me Bolton per Kosoven

Kjo eshte deklarata e Grenell qe do ishte prove e pakundershtueshme ne gjykate per Haradinajn

“Për momentin jam në një situatë ndryshe, për shkak te situatës së krijuar nga John Bolton që ka qenë tjetër nga presidenti Trump në raport me Kosovën dhe Serbinë. Mua më është dashur te luftoj gjatë gjithë kohës me thashethemet për shkëmbim të territoreve, që nuk është në asnjë mënyrë politikë e Trump, por te dyja palët thonë se kjo u është thënë nga Bolton”– është shprehur Grenell.

Kjo eshte deklarata e Rames qe sqaron se ka qene mbeshtetes i idese per shkembim teritoresh

“Bisedë me Shtëpinë e Bardhë. Në fokus Shqipëria, rajoni dhe objektivi strategjik për një marrëveshje paqeje mes Kosovës e Serbisë, që të mbyllë konfliktin historik. Këshilltari për Sigurinë J.Bolton, më falenderoi në emër të Presidentit për qëndrimet konseguente të Shqipërisë”, shkruante Rama në Twitter. /Opinion.al

Pas