Aktualitet

“Berisha bëri sikur iku në 2013”/Basha:Berisha betejën s’e ka me mua, por me SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:31 - 18/12/21 |
Opi Nion

Në fjalën e mbajtur në Kuvendin Kombëtar të 18-dhjetorit, kreu i PD-së, Lulzim Basha, tha se kriza që po përjeton këto muaj Partia Demokratike nuk shpërtheu në datë 9 shtator, pas vendimit për pezullimin e Sali Berishës.

Sipas Bashës kriza lidhet me raportin e Sali Berishës me Partinë Demokratike, të cilën e konsideron pronë private. Basha theksoi se Berisha bëri sikur iku në vitin 2013, por në fakt nuk iku kurrë.

“Kriza që po përjeton këto muaj Partia Demokratike shpërtheu në datë 9 shtator, pas vendimit tim për pezullimin e Sali Berishës.

Por kjo krizë nuk lindi atë ditë, ajo ka një parahistori që  lidhet me raportin e Sali Berishës me Partinë Demokratike, të cilën e konsideron  pronë private, me bashkëputorët e tij të cilët i konsideron kukulla, me demokratët e thjeshtë të cilët  po tregon se i konsideron numërorë topi për interesat e hallet e tij.

Kjo është kriza “Berisha”, që  ka vegjetuar gjatë në trupin e PD-së në  formën dhe përmbajtjen e kulturës të linçimit dhe terrorizimit të kundërshtarëve dhe mendimit ndryshe,  nga e cila ai nuk arriti të shkëputej kurrë. Kjo ndoshta mund të na jetë dukur e përshtatshme për disa kohë, madje edhe e volitshme atërherë kur batareja zbrazej drejt kundërshtarëve tanë, por kjo na ka armiqësuar për shumë gjatë me nje pjesë të madhe të popullsisë. Kjo krizë shpërtheu ditën kur unë mora vendimin. Xhindosja e tij zbuloi të vërtetën e hidhur se Sali Berisha bëri sikur iku në vitin 2013, por në fakt nuk iku kurrë. Kjo krizë zbuloi gjithashtu se xhindosja e tij nuk është me Partinë Demokratike, nuk është me mua, që jam pengesa që ai ta kthejë atë në një bunker kundër aleatit strategjik të shqiptarëve dhe kundër interesave të demokratëve, por xhindosjen e ka me SHBA-të”, tha Basha.

Pas