Aktualitet

Berisha akuza Ramës: Po ndalon regjistrimin e aktit të gjykatës të PD-sëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:19 - 16/01/23 |
Opi Nion

Në një kohë që kryekomisioneri Ilirjan Celibashi njeh vulën e PD që mbahet nga Enkelejd Alibeaj, kryetari i PD, Sali Berisha thotë se këto janë përpjekjet e kryeministrit Edi Rama që  PD të futet e përçarë në zgjedhje lokale të 14 majit.

Në mbledhjen e grupit parlamentar të PD, Berisha akuzoi Ramën se po ndalon regjistrimin e aktit të gjykatës.

“Por çfarë ka ndodhur në Shqipëri? Edi Rama është ai që ndalon regjistrimin e aktit të gjykatës në regjistrin e partive politike, në një akt antidemokratik dhe diktatorial.

Është vetëm Edi Rama që ai nuk lejon me një kancelar, me një sekretare, që ka detyrë absolutisht ligjore, të çojë aktin në regjistër. Kjo është e vërteta. Pra, nuk është problem gjykate, është problem Edi Rama.

Është problem i atij, që ka ndaj pluralizmit politik të njëjtat armiqësore si i ati i tij, i cili si xhelat, firmoste në gusht të vitit 1988, varjen në litar të poetit që shprehej për të drejtat e njeriut.

Pra, kemi të bëjmë me një urdhër stalinist të Edi Ramës, që nuk do që kjo parti të regjistrohet. E them këtë se konstatoj konfuzion në media.

Por media dhe qytetarët duhet t’i përmbahen të vërtetës.

Po kaq i shëmtuar bëhet akti i bashkëngjitjes për palë të atyre që kurrë nuk ishin palë. Të keqpërdorur nga Edi Rama.

Në çdo proces gjyqësor, palë janë ato që paraqesin pretendime në sallën e gjyqit.

Në rastin e PD, çdo qytetar që kishte dyshimin më të vogël për këtë vendim gjykate, ka të drejtë të hapë proces gjyqësor, por kurrë të bëhet palë. Palë në atë vendim jemi vetëm ne, dhe ne kemi të drejtë të apelojmë. Por askush tjetër mbi tokë, përveçse në drejtësinë e Edi Ramës.

Përdor një të keqpërdorur, një të keqshfrytëzuar në shkallën ekstreme, në mënyrën më të pamëshirë, duke shkelmuar mbi të, dhe e urdhëron të bëhet palë. Se në këtë mënyrë mund të prishet çdo proces gjyqësor në tokë”, tha Berisha.

Pas