Komente

Bërë nga Kina, traditat e lashta e inovacionet që mahnisin koleksionistët


               Publikuar në : 13:27 - 20/12/18 |
el ida

Pse traditat e lashta dhe inovacionet moderne bëjnë që koleksionuesit që të vijnë gjithmonë për më shumë?

Filxhani tas “Falangcai” në duart tuaja. Forma e vetë enës është e mirë, gjysmë e tejdukshme kur mbahet në dritë, pa peshë dhe me lulet e verdha, e të kuqe që zvarriten në anët e saj. Mbulesa e zhveshur e bardhë është e pastër dhe e ruajtur mirë.

Në shekullin e 18-të, gjatë sundimit të perandorit Qianlong, ky tas u hodh në Jingdezhen, një qytet pranë lumit Yangzi. Poçarët e Jingdezhen e kishin mbajtur sekret, porcelanin e mirë, të paktën që nga ditët e hershme të dinastisë Tang, një mijë vjet më parë, dhe ndoshta edhe më gjatë. Ajo përfundoi në punëtoritë e qytetit të ndaluar. Gjeti rrugën për në Evropë, dhe ra përfundimisht në koleksionin e një këngëtari të operës franceze. Mundësia për të mbajtur atë vjen në një dhomë në Hong Kong, pesë ditë para se ajo të shitet në ankand për HK $ 169m ($ 22m) për një koleksionist privat.

Marco Polo, që mendohet të jetë i pari që ka sjellë mrekulli të tilla në Evropë nga Kina, i quajti ato “porcelana”, një term italian. Porcelani ishte një thesar i pasur deri në varr. Augustus II, një mbret ekstravagant I Polonisë, kishte ndoshta 36.000 copë në kohën e vdekjes së tij në vitin 1733. Shkaku i vdekjes së tij ishte gangrena. Sëmundja e tij ishte ajo që ai e quante sëmundja Porzellankrankheit- sëmundje prej porcelani

Kur Amphitrite, anija e parë franceze që lundronte në Kinë për tregti, u kthye nga kantoni (sot Guangzhou) në Port-Louis në 1700, me 167 arka prej porcelani, më fine se çdo gjë që ishte parë më parë në këto brigje, shkaktoi një ndjesi shumë më të madhe se zbukurimet e tjera. Po aq e rëndësishme ishte ajo që ishte lënë prapa në Jingdezhen. Në udhëtimin e saj të jashtëm, anija nuk ishte mbushur vetëm me pasqyrat e pasura, por dhe me likere me mjaltë dhe, me shumë mundësi, portrete të Mbretit Sun, si haraç për perandorin Kangxi, i katërti në dinastinë Qing.

Ajo kishte mbajtur gjithashtu Père d’Entrecolles, një prift jezuit nga Lyon. Misioni i tij nuk ishte që të fitonte paganët, por në veçanti poçarët, minatorët e argjilës dhe furrtarët. Ai ishte aty për të vjedhur sekretet e porcelanit për Francën. Për më shumë se një dekadë ai kaloi rreth furrave dhe shtresave të baltës të Jingdezhen, duke vjedhur copa të tokës, me të cilën punëtorët punonin dhe i dërgonin në shtëpi.

Në shekullin e 16-të, supozimet evropiane rreth përbërjes së porcelanit shkonin nga alabastri – një formë e gipsit mineral – deri në gucka të grimcuara të varrosura për shekuj. Në fund të shekullit të 17-të, një fizikant gjerman shkriu një fragment të porcelanit Jingdezhen dhe identifikoi saktë përbërjen e tij si alumin, kalcium dhe silicë. Çfarë Pere d’Entrecolles zbuloi në Jingdezhen ishte kaolinë, një mineral që gjendet në tokën e mbuluar me mjegull që merr emrin nga një mal afër. Plasticizmi i siguruar nga shtresat e silikonit dhe aluminit të kaolinëve, nëse bashkohej në përmasat e duhura me gërmadha pluhur, një gur i fortë, i lejoi poçarët të hedhin vazo më të mëdha sesa kudo tjetër. Bardhësia e saj nuk kishte të dytë.

Jingdezhen ka përparësi të tjera natyrore. Gëlqeroret lokalë ishin tokë e përshtatshme për të bërë xhama. Por përveç kaolinës, përparësia e saj më e madhe ishte entuziazmi i vazhdueshëm perandorak ndër shekuj. Emri i qytetit rrjedh nga perandori Jingde, i cili rreth fillimit të shekullit të 11-të urdhëroi që disa prej furrave të saj të bënin një linjë mallrash ekskluzivisht për përdorimin e tij, të stampuar në bazën e tyre me vulën e mbretërimit të tij. Më vonë perandorët rezervonin kaolinën më të pastër për vete. Në shekullin e 14-të qeramikat e Jingdezhenit ishin në qendër të asaj që Robert Finlay, autori i “The Pilgrim Art”, e përshkruan si “një ndërmarrje komerciale e paparë në rang dhe vëllim në botën para-moderne”.

Në zemrën e saj ishte një sistem për ndarjen e punës pa ndonjë rival bashkëkohor. D’Entrecolles vuri në dukje rolet e dallueshme të minatorëve të gurit dhe druprerësve, argjendarëve, stampuesve, furrëtarëve etj,si dhe tre llojet e pjekësve: “burrat e zjarrit të shpjetë, burrat e zjarrit të ngadaltë, dhe burrat e zjarrit që qarkullon “.

Në fund, u deshën 72 palë duar për të formuar një anije të vetme. Ka gjithashtu furra individuale të specializuara, disa prodhojnë vetëm mbajtëse çaji, ose gota vere etj
Inteligjenca e D’Entrecolles u tregua vitale për evropianët që kërkonin të rikrijonin porcelanin si material. Përpjekjet e suksesshme të William Cookworth për të kthyer një tokë të bardhë të ngjashme me talkin, të minuar në Cornish Moors, tani e njohur në këtë kontekst si balta e Kinës dhe shkëmbinj të tjerë në një porcelan britanik, u ndihmuan nga letrat e ribotuara nga d’Entrecolles.

Por rrjedha e njohurive dhe artizanatit nuk ishte vetëm një mënyrë. D’Entrecolles gjithashtu raportoi se dhuratat nga Franca që perandori Kangxi i vlerësonte që kishin më shumë vlerë ishin falangcai, ose ngjyra të huaja, nga fjala persiane për Frank.
Ujdisja e bakrit ose e qelqit me ngjyra të bazuara në plumb ishte një art evropian që iu kushtua mirë porcelanit. Perandori Augustus II, përfshiu një grusht piktorësh jezuit për të aplikuar smaltin në punëtoritë perandorake dhe për të mbikëqyrur artizanët e tij kinezë ndërsa asimilonin teknikën e re. Pak perandorë kishin një ndikim më të madh në porcelanin kinez.

Në sundimin e nipit të Kangxi, Qianlong, ato punëtori të njëjta kanë sjellë filxhanin tas Falangcai që ju keni mbajtur në Hong Kong. Nga punimi i tij i hollë, elegante, ekspertët tani mendojnë, se u aplikua nga duar kineze dhe ato evropiane.

Dy: Xhamat

Ju merrni një copë tjetër prej porcelani; por jo, këtë herë, të plotë. Një dragua blu ngjitet në skajin e një cope të copëtuar, duke zbuluar një margaritar që fluturon pak jashtë rrezeve. Dikur konkuronte me një homolog për orbitën magjike, e cila në artin kinez ka për qëllim të japë çdo dëshirë. Por tasi mbi të cilin po pikturohej u shkatërrua. Ndoshta ajo kishte një të metë. Ndoshta ajo ra. Sido që të jetë, pjesa më e madhe e saj është e humbur. Dragoi mbijeton për të lakmuar orbitën që kurrë nuk do të arrijë – por tani nuk ka asnjë konkurrent.

Boshti ka vlera; ju jeni duke u përpjekur për të. Megjithatë, është gjithashtu një vepër e falsifikuar. Shënimi në bazën e tij sugjeron dinastinë Ming. Por kjo ndoshta ishte e falsifikuar në dinastinë Qing, dy shekuj më vonë.

Gao Yongchuan, një tregtar nga provinca e Hebei, rreth 1.200 kilometra në veri, thotë se nuk do të mbetet asnjë për t’u shitur brenda një dekade. Në një dhomë të ngushtë hoteli, me ajrin e një kontrabandisti, Z. Gao shpalos qetësisht paketimin e gazetës së vjetër për të zbuluar gjashtë patate prej porcelani perandorake, njëra më e madhe se një tablo. Disa blerës i mbledhin ato, thotë ai dhe disa poçarë i studiojnë për të mësuar teknika të vjetra – shpesh si një rrugë për të bërë gjëra më të mira falso.

Shumë thonë se kopjimi nuk është për të mashtruar, por për shkak se pjesët e mëparshme janë të pakrahasueshme. “Kupa e pulës”, një filxhan i vogël është kopjuar me shekuj mbi këtë bazë. Kur në 2014 Sotheby shiti një filxhan origjinal të pulës tek Liu Yiqian, një miliarder kinez, për një rekord prej 36.3 milion $, Ëang Ëei, gruaja e tij dhe një kurator muzesh, kishte 10.000 kopje të cilësisë së lartë për muzeun e saj nga Xiang Yuanhua, një poçar nga Jingdezhen , punëtoria e të cilit është e specializuar në kopje të porcelanit perandorak.

Feng Yibai, gjenerata e tretë e një familje poçarësh dhe një student i  Xiang’s, që atëherë ka shitur mbi 2000 gota me 200 juan ($ 29) një copë. Ato nuk kanë për qëllim të jenë identike me origjinalin-detajet e lehta të pikturës janë ndryshuar. Megjithatë, thotë ai, mashtruesit kanë shkatërruar disa prej tyre dhe i kanë mbërthyer ato në baza autentike për të kaluar si origjinale. (

Pavarësisht nga bujaria e copëzave dhe shënimeve, shumë teknika të vjetra kanë humbur, prandaj transferimi i njohurive gjatë epokave është i papërsosur. Gjithashtu është ndërprerë me dashje. Gjatë Revolucionit Kulturor, zoti Feng u angazhua për të punuar në një nga dhjetë fabrikat e porcelanit shtetëror të qytetit, shumica e të cilave bënë copa të përsosur të bardha të Mao Ce Dunit. Z. Feng ka kopjuar të njëjtën filxhan kafeje për 20 vjet derisa falimentoi së bashku me pjesën tjetër, në vitet 1990.

Tre: Moderniteti

Rrëshqisni një unazë të mëndafshtë, të veshur me safire të mëdha, në gishtin tuaj. Ajo ngjan me një guaskë të përdredhur, për fat të mirë, për ata që e njohin etimologjinë e “porcelanit”, por është në të vërtetë një kokërr fasule. Kina ka një traditë të gjatë të dhënies së fasuleve për të sapolindurit si një bukuri pjellore.

Ky porcelan është shpikja e Wallace Chan, një krijues i stolive të bukura nga Hong Kongu dhe krijuesi i një gjerdani prej 200 milion dollarë diamanti. Z. Chan pëlqen t’i përkul materialet sipas vullnetit të tij. Ai gdhend diamantet e tij; ai formon titan. Për shtatë vjet ai punoi në përbërjen e këtij porcelani të pandërprerë. Ka shumë për t’u mrekulluar nga shpikja e zotit Chan. Ai lartëson idenë se porcelani është i çmuar sepse thyhet.

Si pemët e ullirit që nuk janë djegur nga pushtuesit ishin një shenjë e paqes në Greqinë e lashtë, kështu dhuratat dhe mbajtëset e çajit të porcelanit që mbahen në një familje për breza janë bërë shënjues të një jete të qetë dhe të sigurt. Sa më i mbrojtur jeta, aq më i madh koleksioni: perandori Xuande dikur vendosi një urdhër të vetëm prej 443.500 copë për përdorim të përditshëm në oborrin e tij. Porcelani është menduar për t’u admiruar por jo të prekur, ashtu si fëmijët dikur ishin për tu parë por jo për tu dëgjuar.

Porcelani i tij i fortë e kthen këtë ndjenjë vlere përreth; ajo zgjat për shkak të forcës së saj të brendshme, jo sepse mjedisi i tij është i sigurt dhe i qëndrueshëm. Ari, argjendi dhe platini të përdorura tradicionalisht për stoli humbin përsosmërinë e tyre, por porcelani i lëmuar mbetet i bardhë në perlë. Z. Chan përzien kaolinë e tij të pastruar me ndërmjet gjashtë dhe 16 materiale të tjera, mes tyre hekuri dhe zirconium. Ai thotë se formula është një sekret industrial, dhe ai e mbron atë nga çdo poçar i dinastisë Ming.

Chan nuk është i vetëm në përpunimin e porcelanit. Në 2010 Ai Wei-wei, një artist, mbushi sallën e Tate Modern të Londrës me fara prej 100 milion luledielli prej porcelani të porositur nga më shumë se 1.600 artizanë në Jingdezhen në një pjesë që ofronte një koment mbi origjinalitetin, dhe traditën.

Një tjetër nga pjesët e tij, “Blossom”, një shtrat me qindra lule prej porcelani të punuar me dorë, nënvizon forcën krijuese të unifikuar që lejon individin artizan të përparojë. Caroline Cheng, një artist qeramike me seli në provincën e Yunnanit, fiksoi rreth 20,000 flutura prej porcelani të bëra në Jingdezhen për veshjet tradicionale kineze për serinë e saj “Prosperitet”, treguar në Muzeun Britanik. Nga luledielli deri te fluturat, të gjitha u prodhuan në mënyrë seriale, por secila ishte individuale.

Farërat e lulediellit të AI-së gjithashtu hodhën poshtë lehtësimet e një qyteti që dikur ishte një novator i padiskutueshëm. Ai ishte në gjendje të siguronte shërbimet e të gjithë atyre artizanëve, sepse prodhimi i qeramikës së përditshme ndodh diku tjetër, shumica e tyre në qytetet industriale të Chaozhou dhe Zibo. Kjo industri ka pak përdorim të traditës ose artizanatit. Në vitin 2014 një agjent me lidhje me qeverinë kineze u akuzua për përpjekjen për të vjedhur ngjyrën e bardhë nga DuPont, një gjigand i kimikateve amerikane. DuPont është prodhuesi më i madh në botë i dioksidit të titanit, një pigment i shkëlqyer që shihet në çdo gjë nga linjat e tenisit deri në qumështin e skremuar. Ai ishte përpjekur për të mësuar sekretet e procesit të DuPont. Ai mori një dënim prej 15 vjet burg.

Katër: Rrota

Më shumë porcelan në dorën tuaj. Në studio ku Z. Feng bëri gotat e tij të pulave ju shtypni gishtat dhe pëllëmbët në një baltë të butë dhe të zbehtë në timonin e poçarit. Në ditët më të zgjuara, zoti Feng përdorte materialet e tij; ai kaloi pesë vjet duke testuar përzierjet për të prodhuar një porcelan prej 18-baltërave kaq të shndritshme saqë nuk kishte nevojë për lustër. Tani ai mbështetet në Fabrikën e Porcelanit të Fitores në Jingdezhen, një hambar i madh i rrënuar ku gurët janë hedhur në pluhur për të prodhuar 70 ton armë të ndryshme në ditë./Përshtati: Opinion.al

Pas