-Jetë dhe Stil

Benefitet që përfiton trupi dhe organizmi nga limoni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:45 - 12/10/19 |
xhu lia

Limonët janë agrume të pasura me vitamina dhe minerale dhe prej tyre kthehen në një nga frutet më të shëndetshëm për organizmin. Më poshtë ju rendisim disa nga benefitet që merr trupi dhe organizmi ynë prej limonit.

Ndihmon lëkurën

Përmes konsumit të limonit, i cili është i pasur me vitaminën C bëhet i mundur largimi i rrudhave nga lëkura si dhe hidratimi i saj.

Ndihmon në uljen e tensionit të gjakut

Konsumimi i limonit çdo ditë ul tensionin e gjakut. Por kjo nuk do të thotë se limoni është i vetmi që ju duhen për të mbajtur tensionin në nivele të përshtatshme.

Lufton inflamacionin

Vitamina C tek limoni është e nevojshme kundër të ftohurës, lodhjes, problemeve me tretjen, luhatjeve të humorit.Vitamina C lufton edhe inflamacionin që është vatra e shumë sëmundjeve kronike.

Do të jeni më të hidratuar

Kombinojeni ujin me limon për t’i dhënë shije, por edhe për të marrë vitamina e minerale të cilat përshpejtojnë metabolizmin dhe ju japin më shumë energji.

Era e mirë e gojës

Acidi tek limoni neutralizon aromat ndaj mban larg erën e keqe sidomos të asaj që nxitet nga qepa apo hudhra.Kjo nuk do të thotë që ta teproni me limonin sepse aciditeti dëmton enamelin e dhëmbëve./Opinion.al/

Pas