Aktualitet

Beketi në liri me kusht dhe pa pasaportë në Britani


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:34 - 04/11/15 |
b.f

TIRANE- Themeluesi i Agon Channel nuk mund të largohet nga Anglia për momentin. Është gjykata londineze ajo që do të vendosë në dhjetor nëse Beketi do t’ju dorëzohet autoriteteve shqiptare apo jo. Kështu shkruajnë mediat italiane për sipërmarrësin italian që investoi në Shqipëri dhe më pas u akuzua për evazion fiskal. Ai do të presë deri në mes të dhjetorit, kur një gjykatë në Londër do të vendosë përfundimisht për ekstradimin e tij në Shqipëri në bazë të një urdhër arresti ndërkombnëtar lëshuar nga prokuroria shqiptare më 8 qershor. Sipërmarrësi italian u ndalua javën e kaluar nga policia britanike në Kapitali ku ai zotëron një vilë. Beketi akuzohet nga prokurorët për  evazion fiskal, pastrim parash dhe falsifikim dokumentash. Sipërmarrësi është lënë i lirë me kusht në Britani.  Sipërmarrësi  italian do të paraqitet në seancën e ardhshme gjyqësore në datën 7 dhjetor.  Lirimi i tij deri në këtë datë është bërë me kusht. Kushtet e vëna ndaj Beketit janë ato të banimit në adresën e tij në Londer, si dhe një orar i mbikëqyrjes policore nga 05:00- 23:00. Beketi ka dorëzuar pasaportën e tij pranë autoriteteve policore britanike dhe nuk duhet te udhetoje deri ne vendimin e gjykatës.

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas