Aktualitet

BE: Zjarret në Shqipëri tani po monitorohen nga hapësira


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:24 - 12/08/21 |
Opi Nion

Për më shumë se dy javë autoritete shqiptare u përballën me vatra të mëdha zjarri të cilat përfshinë sipërfaqe të mëdha pyjore në disa qarqe të vendit dhe fatkeqësisht shkaktuan dy viktima në Gjirokastër.

Lidhur me situatën e krijuar në vendin tonë,  Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri njoftoi se “zjarret në Shqipëri tani po monitorohen nga hapësira, përmes Copernicus EU EMS. Skanim dhe evidentim i shpejtë përgjatë territorit shqiptar”, lexohet në njoftimin në “Facebook” të BE-së./ Opinion.al

Pas