Aktualitet

“BE të mbajë fjalën”, Santos: Të caktohet data për konferencën ndërqeveritare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:58 - 19/10/21 |
Opi Nion

Raportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Isabel Santos, deklaron se BE duhet të mbajë fjalën për nisjen e negociatave për integrimin e Shqipërisë.

Sipas Santos, tashmë ka ardhur koha që të caktohet një datë për konferencën ndërqeveritare.

“Po e diskutoj këtë paketë pa e ditur dokumentit. Unë kam një opinion të qartë për atë që është prezantuar. Sa i përket negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, duhet të kalojmë në hapa të mëtejshëm. Ne kemi bërë kërkesat tona, ata kanë punuar, por nuk po jepet rezultati. Gjithmonë është thënë që në muajt në vijim do të mbahet Konferenca Ndërqeveritare, por kjo nuk është mbajtur dhe në fakt dua të dëgjoj një datë sepse është me rëndësi që të ketë rezultat”, u shpreh Santos./ Opinion.al

Pas