Bota

BE merr masa për të ndaluar refugjatët afganë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:41 - 08/09/21 |
Opi Nion

Vendet anëtare të BE kanë nisur marrjen e masave për të ndaluar refugjatët nga afgani, për të shmangur një krizë të ngjashme si ajo e vitit 2015.

Disa nga masat do të përpiqen të mbrojnë kufijtë e jashtëm të BE-së dhe të parandalojnë hyrjet e paautorizuara, duke përfshirë vendosjen e oficerëve të kontrollit kufitar nga agjencia Frontex e BE-së.

 “BE-ja dhe shtetet e saj anëtare janë të vendosur të veprojnë së bashku për të parandaluar përsëritjen e lëvizjeve të pakontrolluara, të shkallës së gjerë, të paligjshme të migrimit të hasura në të kaluarën,” do të bien dakord të thonë ministrat e punëve të brendshme të BE-së pas një takimi urgjent në Bruksel të martën ( 31 gusht), sipas një draft deklarate, të datës 28 gusht.

Sipas Reuters, vendet e BE do të përdorin mjete të reja për të penguar përpjekjet për të instrumentalizuar emigrimin e paligjshëm për qëllime politike, në një aluzion të sanksioneve të mundshme kundër vendeve të tilla si Bjellorusia, Rusia dhe Turqia, të cilat në të kaluarën kanë inkurajuar emigrantët të kalojnë kufijtë e BE –së.

“BE -ja gjithashtu duhet të forcojë mbështetjen për vendet në afërsi të Afganistanit për të siguruar që ata në nevojë të marrin mbrojtje adekuate kryesisht në rajon,” vuri në dukje draft deklarata e ministrave.

Ministrat e BE -së adresuan shqetësimet se grupet terroriste mund të infiltrojnë refugjatët.

“Shkëmbimi i informacionit dhe inteligjencësjanë me rëndësi të madhe. Kryerja në kohë e kontrolleve të sigurisë të personave që evakuohen nga Afganistani mbetet vendimtare. Të gjitha përpjekjet duhet të ndiqen për të siguruar që Afganistani të mos bëhet përsëri një vend i shenjtë për terroristët dhe grupet e krimit të organizuar,” thuhej në draft deklaratë./ Opinion.al

 

Pas