-U tha në Opinion

Bardhi sqaron dy rregullat bazë të vettingut në politikë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:29 - 17/09/18 |
b.f

Ish-ministri i Drejtësisë, Gazmend Bardhi, është shprehur në lidhje me draft-propozimin e PD-së për vettingun në politikë.

Bardhi tha të hënën në studion e ‘Opinion’, se ky draft përcakton dy rregulla bazë.

Së pari, largon nga zyrat e shtetit deputetë, kryebashkiakë, ministra dhe drejtues institucionesh.

Së dyti, këta duhet të kenë dy element bazë.

  • Lidhja e tyre me krimin
  • Mos justifikimi i pasurisë

Bardhi tha këto janë dy shtyllat bazë të vettingut në politikë.

Pas