Aktualitet

Banka e Shqipërisë rrit me 0.5% normën bazë të interesitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:36 - 02/11/22 |
Opi Nion

Guvernatori Gent Sejko, në një deklaratë për mediat ditën e sotme bëri me dije se Banka e Shqipërisë rriti me 0.5% normën e interesit të lekut, duke e dërguar në nivelin 2.75%.

Vendimi u mor këtë të mërkurë në mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, ndikuar nga niveli i lartë dhe ende në rritje i inflacionit.

“Inflacioni i çmimeve të konsumit shënoi rritje të mëtejshme në tremujorin e tretë. Ky inflacion regjistroi një vlerë mesatare prej 7.9% gjatë tremujorit, duke shfaqur dhe rritje progresive gjatë tij.

Këshilli Mbikëqyrës vendosi:

  1. të rrisë me 0.5 pikë përqindje normën bazë të interesit, nga niveli 2.25% në nivelin 2.75%;
  2. të rrisë me 0.5 pikë përqindje normën e interesit të kredisë njëditore, nga niveli 3.25% në nivelin 3.75%;
  3. të rrisë me 0.5 pikë përqindje normën e interesit të depozitës njëditore, nga niveli 1.25% në nivelin 1.75%”, tha Sejko./Opinion.al

Pas