Aktualitet

“Ballkani i Hapur”, Berisha: Synon vendosjen e hegjemonisë serbe në rajon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:41 - 20/12/21 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha po mban fjalimin e tij në protestën e iniciuar prej tij kundër projektit “Ballkan i Hapur” ku bën pjesë edhe Shqipëria.

Berisha e cilësoi “Ballkanin e Hapur” si një projekt që shkon në kurriz të kombeve të Ballkanit përmes Beogradit dhe që synon vendosjen e hegjemonisë serbe në rajon.

“Kjo protestë ngrihet në mbrojtje të interesave të kombit shqiptar. Protestojmë për treshen Vuçiç dhe vasalët e tij Rama dhe të tjerë.

Në krye të radhës kjo nuk është një protestë kundër bashkëpunimit rajonal. Ne jemi të angazhuar për bashkëpunim rajon, por protesta po zhvillohet kundër një projekti që shkon në kurriz të kombeve të Ballkanit përmes Beogradit dhe që është refuzuar nga Bosnjë-Hercegovina, Mal i Zi dhe Kosova. Ballkani i Hapur nuk synon gjë tjetër veçse vendosjen e hegjemonisë serbe në rajon.

Historia ka faktuar se një nga dështimet me të mëdha ka qenë hegjemonizmi serb në rajon. Bie ndesh me interesin tonë kombëtar. Në fillim ky projekt rindërtoi hartën e rajonit duke fshirë Kosovën nga harta e Ballkanit”, tha Berisha./Opinion.al

Pas