Aktualitet

Balla:Politika s’ka më punë me emërimet në drejtësi, leksioni i Blinken…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:59 - 03/06/21 |
Opi Nion

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, në seancën e sotme plenare ka deklaruar se politika nuk ka më punë në emërimet në drejtësi.

Gjatë fjalës së tij Balla tha se janë tre vakanca në Gjykatën Kushtetuese teksa iu bëri thirrje kandidatëve të aplikojnë në kohë.

“Ajo që kemi garantuar është heqja dorë nga sëmundja 30 vjeçare ku emërtesën në sistem të magjistratëve të mos e këtë më politika. Anëtari i një gjykate apo një prokuror emërohej me propozim të Prokurorit të Përgjithshëm apo të Këshillit të Lartë të Drejtësisë ku këshilltari i drejtësisë ishte Presidenti.

Ka pasur në kuvend dekrete të presidentëve të ndryshëm që mazhorancës së asaj kohe si pëlqente dhe nuk veprohej para gjykatës. Po aq e papranueshme ishte edhe qasja tjetër që presidentit si përlequ renditja e emërimeve në drejtësi ndërkohë që ligji është shumë i qartë. Ne politikanët skemi më punë me emërimin e anëtarëve të sistemit gjyqësor. Janë 3 vakanca në Gjykatën Kushtetuese, të aplikojnë në kohë kandidatët”, tha ai.

 Më tej Balla u ndal te shpallja “non grata” e ish-kryeministrit Sali Berisha nga DASH.  Balla tha se leksioni i sekretarit amerikan, Antony Blinken ishte i qartë.

“Mendjen në kokë duhet ta ketë secili. Partnerët e SHBA janë aleatë të Shqipërisë e shqiptarëve. Një sistem drejtësie i pavarur mund të garantojë një shoqëri të barabartë. Leksion i sekretarit Blinken përkundrejt atyre që kanë penguar reformën është një leksion që mendjen në kokë duhet ta kenë të gjithë”, tha Balla./Opinion.al

 

Pas