Aktualitet

Balla: Më 14 maj do votohet në 61 bashki, s’ka kohë për negociataBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:28 - 07/11/22 |
Opi Nion

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka deklaruar këtë të hënë se në zgjedhjet e 14 majit do të votohet në 61 bashki, pa patur kështu ndryshime në ndarjen territoriale.

Në një dalje për mediat, Balla tha për raportet e komisionit të posaçëm të reformës administrative territoriale se nuk pati konsensus mes palëve për të shkuar në ndryshime ligjore. Sipas Ballës nuk ka më kohë për negociata.

“Komisionet e Posaçme ndryshojnë nga komisionet hetimore. Komisionet e posaçme votojnë projektligjet që burojnë nga puna e tyre. Në komisionin e posaçëm të reformës administrative territoriale nuk pati konsensus për të shkuar në ndryshime legjislative. Raportet e tyre janë administruar si raporte të maxhorancës dhe opozitës dhe kjo është një çështjes e mbyllur. Nuk do ketë votim raportesh. Do kishte votim nëse do kishte amendamente në ligjin për reformën administrative territoriale. Nuk ka më kohë për këtë çështje (negociata). Më 14 maj në Shqipëri do votohet në 61 bashki”, deklaroi Balla.

Pas