Te Fundit

Bajraktari kthehet në punë, po dosjen Frroku kush e fshehu?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:13 - 14/09/15 |
b.f

TIRANË- U arrestua me bujë të madhe shefi i Interpolit, Artan Bajraktari pas historisë Doshi-Frroku por sot pas 5 muajsh është krhyer në detyrë. Policia në atë kohë pretendoi se Bajraktari kishte fsheur urdhër – arrestin e ardhur nga Belgjika për deputetin e Shqipërisë, Mark Frroku i akuzuar për vrasje në këtë shtet. Pas 5 muajsh, Artan Bajraktari rikthehet në të njëjtën detyre, si kreu i Interpolit. Kësaj radhe pa bujë.

Që në fillim gjykata e ka konsideruar të paligjshëm arrestimin e tij, më pas edhe prokuroria pushoi hetimet për këtë ccështje. Sicc bëri të ditur policia në atë kohë, urdhër-arrestet ndërkombëtare për Mark Frrokun, të firmosura nga Interpol Brukseli kishin ardhur në 8 dhe 23 janar të këtij viti, por zyra e Interpol-it nuk i kishte përcjellë shkresat në Prokurorinë e Përgjithshme.

Edhe pse prokuroria ka kërkuar që të mbyllen hetimet për të, Bajraktari i drejtohet gjykatës me kërkesë për vazhdim të hetimeve duke kërkuar ti shkojë të vertetës deri në fund.

Pyetja kryesore mbetet: Po kush e pengoi atëherë arrestimin e Mark Frrokut nga janari deri në prill? Pse ish-drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Didi ia la fajin Interpol-it dhe më pas u dorëhoq vetë nga posti me justifikimin “shkaqe personale”?

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas