Bota

Avokatja që pretendonte vjedhje të votave, ekipi i Trump: Nuk është e jona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:25 - 23/11/20 |
Al Do

Ekipi i fushatës së Trump është distancuar nga një avokate i cila bëri deklarata dramatike për manipulim votash në disa dalje për mediat në SHBA.

Sidney Powell pohoi pa prova javën e kaluar se sistemet elektronike të votimit i kishin kaluar miliona vota Presidentit të zgjedhur Joe Biden dhe tha se ai fitoi për shkak të “parave komuniste”.

Të Dielën, fushata Trump lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se zonja Powell ishte “duke ushtruar profesionin e avokatit më vete” dhe “nuk ishte anëtare e ekipit ligjor të Trump”.

“Ajo nuk është një anëtar i ekipit ligjor Trump. Ajo nuk është gjithashtu një avokate e presidentit në cilësinë e tij personale,” thanë avokatët e fushatës së Trump, Rudy Giuliani dhe Jenna Ellis në deklaratë.

Në një deklaratë të lëshuar për CBS, zonja Powell tha se ajo e kuptonte deklaratën e lëshuar nga Giuliani dhe Ellis dhe se së shpejti ajo do të ngrinte një proces gjyqësor mbi pretendimet e saj të pabazuara për manipulim votash.

Por në një mesazh në Twitter në fillim të këtij muaji, Presidenti Trump e quajti avokaten pjesë të ekipit, duke e referuar  si një nga “avokatët dhe përfaqësuesit e tij të mrekullueshëm”.

Giuliani dhe Ellis dolën në konferencën për shtyp të së enjtes përkrah avokates Powell, ku ajo tha, pa dhënë prova, se sistemet elektronike të votimit kaluan miliona fletëvotime te Biden, dhe se ai gjithashtu fitoi falë “parave komuniste”.

Pretendime të tjera të çuditshme që ajo bëri pa prova përfshijnë një çështje të pretenduar të manipulimit të votave në Xhorxhia që ajo thoshte se ishte “biblike” dhe se do “të hidhte në erë” Xhorxhian.

Fitorja e Biden në Xhorxhia është certifikuar zyrtarisht nga Sekretari Republikan i Shtetit Brad Raffensperger, pas një rinumërimi.

Powell gjithashtu tha se disa programe votimi u krijuan në drejtimin e Presidentit të ndjerë Venezuelës Hugo Chavez dhe se votat për Trump ndoshta ishin ndërruar në favor të Presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Powell është një aktiviste konservatore dhe ish-prokurore federale.

Presidenti Trump ka refuzuar të pranojë zgjedhjet, duke bërë pretendime të pabazuara për mashtrim të gjerë zgjedhor.

Biden fitoi zgjedhjet presidenciale të SHBA-së me një diferencë të konsiderueshme.

Ai parashikohet të fitojë 306 vota në kolegjin zgjedhor të SHBA, i cili përcakton se kush bëhet president – shumë më shumë se 270 të nevojshëm për të fituar./ Opinion.al

Pas