Bota

Autoritetet britanike: Fëmijët deri në 15 vjeç nuk duhen vaksinuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:16 - 03/09/21 |
Opi Nion

Trupi këshillues për vaksinimet në Mbretërinë e Bashkuar ka vendosur ndalimin e vaksinimit kundër COVID-19 të fëmijëve të moshës 12-15 vjeç

Vetëm një shtesë prej 200,000 adoleshentësh me sëmundje të rrezikshme do të kenë të drejtë që t’i marrin të dyja dozat.

Mjekët dolën në përfundimin  se fëmijët me sëmundje kronike të zemrës, mushkërive dhe mëlçisë janë në rrezik shumë më të lartë nga Covid-19 sesa fëmijët e shëndetshëm.

Një grup prej 150,000 fëmijësh me gjendje të tilla të rënda, sindromi Doën dhe sistem imunitar i dobësuar rëndë, si dhe ata që jetojnë me të rritur në nevojë kanë marrë tashmë dritën jeshile për t’u vaksinuar. Vendimi për fëmijët e shëndetshëm u bazua në shqetësimin për një efekt anësor jashtëzakonisht të rrallë të vaksinës Pfizer që shkakton inflamacion të zemrës.

Pas