Aktualitet

Automotoparku i parë po projektohet në Elbasan, Gonxhja: Hap historik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:14 - 05/08/21 |
Opi Nion

Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimeve të Transportit Rrugor Blendi Gonxhja ka shpërndarë në llogarinë e tij në ‘Facebook’ nga plan të qeverisë për ndërtimin e automotoparkut të parë në Shqipëri.

Gonxhaj shprehet se ky investim po kryhet me mbështjetje të Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor  në bashkëpunim me Bashkinë e Elbasanit dhe me mbështetjen e qeverisë shqiptare pritet të bëhet në Elbasan.

Ditën e djeshme vetë Gonxhaj, përfaqësues nga Bashkia Elbasan dhe përfaqësues të FIA, nën monitorimin e Taulant Balllës kanë zhvilluar takimin e parë online mbi këtë çështje.

Bëhet me dije se automotoparku pritet të ketë një pistë pre 5 km dhe një sipërfaqe prej 500,000+ m2 sipas standardeve të FIA, FIM dhe CIK.

Kjo hapësirë pritet të shërbej si qendër eventesh indoor dhe outdoor, muze e atelier RETRO, drag strip me gjatësi 1.2 km në kushte sigurie, autodrom dhe kartodrom i parë i homologuar, akademi motosporti dhe akademi edukimi mbi sigurinë rrugore, poligone profesionale testimi, pistë offroad, helipad dhe zonë sportive mjetesh ajrore ultra të lehta.

“Formula 1 në Shqipëri? Think BIG! Ëndrrat nuk realizohen nëse nuk synojmë LART! Automotoparku i parë shqiptar, që po projektohet për t’u ndërtuar në Elbasan, do të materializohet nën kujdesin e vetë FIA! Me porosi direkte të Presidentit të FIA Z. Jean Todt, sot u zhvillua takimi zyrtar prezantues mes DPSHTRR dhe përfaqësuesve të FIA: Z. Adam Baker, Z. Stuart Robertson, Z. Paul Rea, Z. Tim Malyon, Z. Guido Gaetani d’Aragona. Në takim merrnin pjesë edhe Presidenti i Automobile Club Albania – ACA Z. Niko Leka dhe SP i ACA Z. Eridon Lameborshi, Kryetari i Bashkisë së Elbasanit Z. Gledian Llatja dhe Shefja e Urbanistikës e Bashkisë Elbasan Znj. Alba Canaj, takim që u ndoq edhe nga Deputeti i Qarkut të Elbasanit, Z. Taulant Balla!

AUTO MOTO PARK 🇦🇱, një hap historik për automotorizimin shqiptar dhe aktivitetet automobilistike, si dhe për promovimin e kulturës së motorsportit! 🙏👐😇🏆🏅🙌🤝
Cirkuiti i parë shqiptar me pistë ~5 km dhe një sipërfaqe prej 500,000+ m2 në qytetin e Elbasanit📌sipas standardeve të FIA, FIM dhe CIK! Edhe si qendër eventesh indoor dhe outdoor, muze e atelier RETRO, drag strip me gjatësi 1.2 km në kushte sigurie, autodrom dhe kartodrom i parë i homologuar, akademi motosporti dhe akademi edukimi mbi sigurinë rrugore, poligone profesionale testimi, pistë offroad, helipad dhe zonë sportive mjetesh ajrore ultra të lehta!

Investimi përfshin edhe kompleksin e ri të DRSHTRR Elbasan me Qendrën e re të Kontrollit Teknik (kolaudimi), dedikuar shërbimeve të transportit rrugor! 👏🏻
Projekti do të financohet nga fondet e DPSHTRR-MIE në bashkëpunim me Bashkinë e Elbasanit dhe me mbështetjen e Qeverisë Shqiptare!

“- shkruan Gonxhja./Opinion.al

Pas