-U tha në Opinion

Artan Lame: Si u ‘vodh’ Pylli i Spillesë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:48 - 06/11/19 |
xhu lia

I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Opinion” është Drejtori i Agjensisë së Kadastrës, Artan Lame.

Përmes shembujve ai ka shpjeguar se çfarë po ndodh me pronat, një nga problemet kryesore në vendin tonë dhe ende i pazgjidhur për shumë qytetarë.

Gjatë kësaj interviste Lame ka treguar sesi ka ndodhur ndryshuar zonë e pyllit të Spillesë, pasi Këshilli Bashkiak i ka ndryshuar statusin.

“Pylli nuk lejohet të ndahet se nuk ishte tokë kooperative. Çfarë ndodhi? U mblodhën dhe thanë po sikur t’ia ndryshojmë statusi kësaj zone. Statusi ndryshohet nga këshilli bashkiak. I ndryshohej statusi nga pyll në tokë bujqësore, gjenden tre fshatarë. Konsiderohej sikur nuk ishin plotësuar me tokë dhe iu jepej parcela në Spille. Pastaj rishitej dhe e merrnin. Kjo bëhej për dy arsye. Që mos ti mbetej atij dhe e dyta pas kalimit të dytë, të tretë fillojnë humbasin gjurmët. Ne pyllin e Spillesë që dimë se është shtet sot kjo është gjendja aktuale,”-është shprehur Lame.

Sipas Artan Lames ndonëse shteti është në dijeni që zona e pyllit të Spillesë është publike në fakt në këtë pyll rezultojnë disa pronarë tokash./Opinion.al/

Pas