Kronikë

Arrestohet nga RENEA kreu i një grupi kriminal


               Publikuar në : 09:07 - 18/07/19 |
geliano fataj

Dy të arrestuar, njëri prej tyre kreu i një grupi të strukturuar kriminal në fushën e krimeve ndaj personit, i dyshuar për disa ngjarje të rënda kriminale. Ky është bilanci i një operacioni të koduar “VERSACE”.

Për arrestimin e tyre u ndesh ndërhyrja dhe e forcave speciale, pasi sipas policisë ishin të rrezikshëm.  Forcat speciale u nisën nga Tirana dhe operacioni u zhvillua në lagjen “Demokracia“ në Qytetin e Mamurasit.

Në momentin arrestimit, A.S dhe Xh.M, u janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale 2 armë zjarri tip GLOCK së bashku me 4 karikatorë me 60 fishekë luftarak, si dhe 1 armë zjarri pistoletë TT model 54, së bashku me dy karikatorë me 15 fishekë.

Për 37-vjeçarin A. S., Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, me Vendimin Penal të vitit 2017 ka caktuar masën e sigurise “Arrest në burg” për veprën penale ” Vrasja në rrethana të tjera të cilësuara” mbetur në tentativë në bashkëpunim dhe “Mbajtja pa leje e armëve luftarake”.

Po ashtu atij i kanë mbetur dhe 2 vite e 6 muaj për të vuajtur dënimin në bazë të vendit të gjykatës së Apelit dhënë në vitin 2018, për veprat penale “Falsifikimi i kartëmonedhave”, dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”./ Opinion.al

Pas