Kryesore

Arrestohet në Morinë 44-vjeçari shqiptar, kërkohej nga autoritetet franceze


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:59 - 05/12/21 |
Opi Nion

Një 44-vjeçar është arrestuar në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar Morinë nga policia e Kukësit.

Mësohet se shtetasi me inicialet B.R., 44 vjeç në Doberçan, Kosovë, është vënë në pranga pasi rezultonte i shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprat penale “Vjedhje me dhunë” dhe “Grup i strukturuar kriminal”.

44-vjeçari u arrestua me qëllim ekstradimin e tij në Francë.

Në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar Morinë, shërbimet e Policisë Kufitare, si rezultat i masave të shtuara dhe shkëmbimit të informacionit me Interpol Tiranën, kanë ndaluar shtetasin e shpallur në kërkim ndërkombëtar:

B.R,  44 vjeç, banues në Doberçan, Kosovë. 

Gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem, ky shtetas ka rezultuar person në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Paris, Francë, pasi Tribunali Gjyqësor i Mulhouse Francë, ka caktuar ndaj tij masën e sigurisë “Arrest në burg”,  për veprat penale  “Vjedhja me dhunë” dhe “Grup i strukturuar kriminal”. 

Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimit në DVP Kukës bënë arrestimin provizor të këtij shtetasi, me qëllim ekstradimin e tij drejt Francës, mbështetur në “Konventën Evropiane të Ekstradimit” të vitit 1957”-njofton policia./Opinion.al

Pas