Kronikë

Arrestohen 2 oficerë të policisë kufitare në Kapshticë, për çfarë akuzohen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:56 - 21/12/21 |
Opi Nion

Autoritetet kanë arrestuar dy punonjës të policisë Kufitare në Kapshticë, pas hetimeve nga Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Ministrinë e Brendshme.

Për dy policit është caktuar masa e arrestit me burg. Konkretisht në pranga kanë rënë nën komisari me iniciale B.D., 52 vjeç, me detyrë Përgjegjës turni në Pikën e Kalimit Kufitar Kapshticë në Drejtorinë e Kufirit dhe Migracionit Korçë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”.

Bashkë me të është arrestuar dhe inspektor me iniciale Ç.LL, 23 vjeç, me detyrë Specialist Ndihmës Kontrollor në Pikën e Kalimit Kufitar Kapshticë në Drejtorinë e Kufirit dhe Migracionit Korçë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”.

Këta punonjës policie në kundërshtim me detyrën kanë lejuar kalimin në këtë pikë kufitare të një personi ndaj të cilit Gjykata e Shkallës së Parë Elbasan i kishte caktuar masën e sigurimit personal “Arrest në burg”, në mungesë dhe ishte në kërkim.

Pas