Aktualitet

Arrestimi i ish-drejtorit të RTSH/ Si u shpall fituese oferta 20 mln më e lartë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:40 - 09/10/21 |
Opi Nion

Detaje të reja janë zbardhur nga arrestimi i ish-drejtorit të Radio Televizionit Shqiptar Thoma Gëllçi.

Sipas News24 duke iu referuar dosjes hetimore, Thoma Gëllçi ka shpallur procedurën e tenderit përpara se të merrte miratimin nga AMA dhe Bordi për hapjen e kanalit TVSH AGRO.

Ndërkohë që në tenderin për blerjen e pajisjeve si kamera etj, kanë qenë dy kompani  konkurruese ‘EURO contact’ dhe ‘TBS 96’. Anëtarët e KVO janë shpallur ‘TBS 96’ fituese edhe pse kishte ofertë 20 mln më të lartë.

Deri më tani është mësuar se të dyja kompanitë kane pasur parregullsi në dokumentacion dhe duheshin skualifikuar, edhe pse njëra prej tyre fitoi.

Gëllçi është liruar nga detyra si drejtor i përgjithshëm i  RTSH më 21 maj të këtij viti.Vendimi u bë i ditur nga vetë RTSH, e cila në një kronikë të përgatitur atëherë deklaroi se atij i kishte mbaruar mandati i qëndrimit në detyrë. Këshilli Drejtuesi i RTSH votoi me 8 vota pro shkarkimin e Gëllçit, ndërkohë që drejtimi i televizionit i ka kaluar zv.drejtorit Martin Leka.

Ish-drejtori i RTSH-së u arrestua me urdhër të SPAK së bashku me 3 punonjës të tjerë të televizionit./Opinion.al

Pas