-ARKIVA OPINION

ARRESTIMET, GJOBAT – SHTET LIGJOR APO POLICOR?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:45 - 30/10/14 |
root

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=egqbKIza1mc” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (8)

Shkruaj nje koment

 1. Nuk jam aspak “tifoz” as me njerin krah e as me tjetrin. Te besh diferenca, apo te vesh ne dukje te metat e pushtetit te rradhes nuk do te thote qe te jesh me krahun tjeter apo me opoziten ne kete rast. Une jam per nje politike qe te ndihmohen personat ne nevoje e mos te perdoren si pretekst per raprezalje. Si i thon: me te thatin te digjet edhe i njomi.

  Jo, ne nuk duhet te shpikim ndonje te re, por qe edhe te marrim sisteme aziatike, amerikane apo ku di une, me duket si zgjidhje e lehte..dhe si gjithmone “zgjidhjet” e lehta çojne ne qorrsokake. Kjo eshte e sigurt. Shoh shpesh ne TV ku individ te njohur publik, gazetar, profesor etj, krahasojne apo duan te praktikojne sisteme te huaja, amerikane, franceze, italiane angleze etj etj. Por, ku eshte problemi? Qe te adoptosh nje sistem, pershembull Francez, duhet qe populli te jet identik si i Frances, terreni te jete i ngjashem si ai francez, kultura te jete e njejte apo te tjera e te tjera. Prsh, kushtetuta dhe ligjet shqiptare jane, ashtu si thua ti, te marra nga Europa (franca, italia etj). Pse gjerat nuk shkojne njelloj? Sepse ato ligje jane bere per ata njerez e jo per ne. Ne jemi ndryshe nga ata, dhe ligjet duhet ti bejme sipas karakterit shqiptar, sipas kulòtures tone qe ndryshon nga krahina ne krahine e sipas territorit qe kemi.
  Pra me kopjime nuk eshte gje.

  Une nuk te anashkolava asgje…me qarte se kaq çduhet te them?
  Faktet per rritjen e çmimit te energjise i ke te qarta fare…eshte rritur, çmimi i karburantit (benzin, nafte)…detyrimisht, keto sjellin ngritjen e çmimeve te energjise elektrike, ushqimeve ne pergjithsi, transportit e te gjitha mallrave jetike. Dhe ne, duke qen nje vend importues, paguajme me shtrenjt mallrat.
  Pra, “fajin e ka gjyshi” nuk pi uje…eshte demagogjia e atyre qe te hedhin hi syve per te kryer hesapet e veta. Mendo me koken tende dhe mundohu te besh diferencat e xhepit nga nje qeveri ne tjetren. Dhe une jam apartiak.
  Do te tregoj nje shembull me nje te njohurin tim…simpatizant i PS(une do te thoja tifoz): e moren ne pune 1 vit para se ta linte pushtetin PD dhe kjo ndermarrje ishte nen “influencen” e PD-s. Ky person merrte 500 mij lek ne muaj dhe cfare nuk villte per PD-n. Kur erdhi Ps ne pushtet e shkriu kete ndermarrje dhe ky djali ngeli papune, dhe prap e mbronte PS-n. Dhe si ky ka shume ne shqiperi. Une shpresoj mos te jesh keshtu.

  Per te perfunduar, nqs e kuptove, une nuk po bej bashkbisedim moshe. Kultura e prapambetur dhe totalitare nuk lidhet me moshen, ajo tashme eshte e trasheguar dhe eshte e veshtire per ta çrrenjosur. Do duhen shum dekada per t’u liruar. Fakti qe shqiptaret votojne djemte, niperit e mbesat e atyre qe deri dje vodhen e molen ket popull e vend, do te thote qe nuk kane mesuar asgje nga vuajtjet. Mbase, tashme jane mesuar edhe u eshte bere si normale. Cfare te them une tjeter?!

 2. Patrik shoh qe qenke pak ”tifoz” me ish qeverine:-)))
  Nuk hyj perdite ketu dhe nuk bej replika apo komente sistematike.

  Ne nuk duhet te shpikim asgje te re mjafton qe te kopjojme nje model eurpian, aziatik, amerikan (pak rendesi ka) qe funsionon ne menyre perfekte dhe ta pershtasim per veten tone.
  Nqs ka nje model qe shkon tek ai qe nuk paguan pi nje kafe dhe fillon i qan hallin ne ka apo ska te paguaje, ose i jep leke dhe pastaj e ”fton” te paguaje energjine, ok le ta aplikojme:-))

  1- Une mendoj se duhen penalizuar vjedhesit te medhenj apo te vegjel, pa perjashtim e lehtesira. Penalizimi per nje gabim apo veper penale apo quaje si te duash me kalimin e kohes kalon ne kulture, korrektesi qytetari.

  2-Besoj kemi thene te njejtat gjera por ne menyra te ndryshme.

  3-Besoj jemi pak a shume ne te njejten linje, por une nuk jam fare per leshime gjithmone persa i perket pageses se energjise.
  Persa i perket politikave te shtetit per te varferit, si asistenca apo kompesime te ndryshme jam dakord qe duhet te ndihmohen me teper shtresat ne nevoje por besoj kjo eshte teme tjeter dhe nuk e shoh te lidhur me pagesen e energjise.

  4-5- :-))) Kuptoj qe shqetesimin me te madh e ke tek komenti im per ”Gjyshin”. Nuk e di nqs ne ate zone apo qytet ku banon mund te kete probleme me furnizimin me energji elektrike, por tek une nuk ka patur.
  Te gjesh nje gje pozitive per ish kryeministrin eshte si ti shpetosh mbytjes ne oqean nga nje fije kashte:-)))
  Mi anashkalove dhe ato komentet ose me mire faktet qe te pata shkruajtur ne komentin e mesiperm….;-)))
  Sidoqofte une jam per manifestime paqesore ose greva nqs te shkelen te drejtat. Fakti eshte qe do shohim ne vazhdimesi se si do te shkoje politika e qeverise per energjine.

  Gjithe te mirat Patrik dhe rri i qete se nuk kam moshe dhe edukim per te qene pjese e nje shoqerie me mentalitet te prapambetur dhe totalitar:-)))

 3. As mua nu me kercet per Zhejin, por me then te drejten me vret syt kur e shikoj dhe veshet kur e degjoj. Dhe si puna e Zhejit eshte plot gazetaria, qe eshte nje nga fajtoret me kryesor te ecurise se demokracis. Duhet te jene pararoja, kurse ne fakt mimitizohen me nje krah apo tjetrin te politikes. Politikani duhet te dridhet kur eshte para gazetarit, e jo te ndodhe e kunderta apo te hane dreka e darka bashke.

  Premis: Ju Z.Beni nuk jeni aspak i respektueshem per mendimin e tjetrit, dhe kjo eshte nje semundje e perhapur ne Shqiperi. Mos respektimi dhe mungesa e tolerances jane sintomat e nje shoqerie te prapambetur dhe totalitare. Ja kam fut kot apo plot, ne rradh te pare ma argumentoni…pastaj, nqs ke argumenta, “futjen kot” ma shkruaj ne fund. Por, si gjithmone ne Shqiperi fjalen e fundit ta thone te paren dhe e kunderta. Mesohuni ti propozoni mendimet e juaja me edukate e arsye. Kjo eshte nje ftese per bised dhe jo nje keshill.

  1) Ata qe nuk paguajne e dim shume mire. Te ishte problemi vetem per ata, nuk do shtrohej problemi. Problemi eshte tek vjedhja e energjise ne permasa si te vogla ashtu edhe te medhaja, plus edhe hedhja ne treg e energjise.
  Mire bejne qe i paguajne ata komshinjt e tu, por ka edhe nga ata qe si paguajne.

  2) Keta punonjes apo drejtore, jane faktori numer nje per kaosin gjithashtu edhe politika. Degjo, do me thuash qe edhe ata qe tentojne te korruptojne punonjesit apo drejtoret kane faj. Natyrisht. Po keta jane vartes te shtetit….nga keta nis edukimi apo disiplina e konsumit energjitik. Keta varen nga politika e keshtu me rradhe. Pra, politika duhet t’ia terheqi veshin punonjesve e vartesve te vet e jo asaj fashe te dobet.

  3) Ne parim jam dakord qe ai qe konsumon duhet te paguaj sherbimin, por, problemi eshte tek ata qe nuk kane dhe po ai shtet qe nuk i ofron asgje nga nje ane, nga ana tjeter i kerkon. Nuk funksionon keshtu ne nje shtet normal e qe aspiron nje sistem demokratik. Ne te gjitha shtetet europiane, kur individi nuk eshte ne gjendje te paguaj keto sherbime, i jepet mundesia te paguaj minimumin ose asgje, jo vetem energjine por edhe gazin e ujin. Ose kur paguajne nje shifer te reduktuar, balancohet nga ndihma sociale qe vet shteti ja ofron. Prandaj shteti nuk duhet te gllaberoje, por edhe te ndihmoje.
  Nqs me shtron problemin e te varferve fallco, aty duhet te duket dora e shtetit qe te verifikoje e sanksionoje.
  Ta shkruajta edhe me siper qe, duke zgjidhur problemin e te varferve, na dalin ata qe e vjedhin per qellime perfitimi. Perseri ketu duhet te duket dora e shtetit, sepse keto vjedhje jane kolosale qe i paguajme te gjithe ne, e jo ato pes kilovat te nje te varferi qe nuk ka as lavatrice ne shtepi.
  Ketu eshte nyja e problemit zoteri: lidhjet e biznesit te madh me qeverin ku vershojne rrushfetet dhe akseset me çmim minimal o falas.

  5) Persa i perket atij “Gjyshit”, njerezit nuk gjykohen nga mosha. Nje idiot mund te jet si i ri ashtu edhe i vjeter ne moshe. Ne pergjithsi jane te rinjte ata qe rreshqasin me shpejt nga veprime te pakontrolluara.
  Sidoqoft, nqs nuk arrijm te dallojme diferencat e ecurise politike si ne kohen e “gjyshit” ashtu edhe ne sot ne kohen e raprezaljeve te kryera nga njerezit qe kerkojne purecen tek tjetri por jo tek vetja, eshte e kote te bisedojme.
  Megjithate, ne kohen e “gjyshit” energjia nuk mungonte…nuk po diskotoj se nuk vidhnin, por te pakten kishim pa nderprerje…kurse tani vjen me orar.
  Ne kohen e “gjyshit” kishte privatizim te pjesshem te dhenies se energjis, gje qe permirsoi sherbimin dhe furnizimin e panderprere. Kurse tani kemi NACIONALIZIMIN e dhenies se energjise, gje qe do te thote: rritjet e cmimit i pesojme te gjithe dhe humbjen (vjedhjen) e pesojme (paguajme) te gjithe.

  Per ta perfunduar, kur nacionalizohet energjia, çmimin nuk e vendos tregu, por, fatkeqsisht raprezalja e qeveris.

  Shpresoj te kem qen i qarte.

 4. Patrik per Zhejin nuk me kercet fare dhe nuk po komentoj ne lidhje me ate.

  Persa i perket te tjerave qe ke shkruar me poshte ja ke futur kot dhe nuk je koherent me argumentat e tua.

  1-Nuk jane te varferit qe nuk paguajne dhe per kete nuk ka dyshime, te gjithe kemi komshinj etj te varfer dhe te gjithe e dime qe paguajne.

  2-Po na e nxjer qe ato te keshit vjedhin apo ato ne nivel drejtues prane keshit, per keta tipa burg dhe te rrine drejt, po keta tipa per ke e kryejne lidhjen????

  3-Kjo qe duket raprezalje nuk eshte asgje me teper se detyrim per te paguar ate qe konsumon. Nqs nuk ke mundesi atehere rri pa drita me kandil. Eshte sherbim qe te ofrohet nqs e do paguaje nqs jo rri pa drita.
  Ti leme keto zemergjeresite e tepruara apo qarjet e hallit te pseudo te varferve se nuk te cojne asgjekundi.
  Nuk ekziston ne asnje vend te botes qe nuk paguan per nje sherbim qe lidh kontrate.

  4- Persa i peket atij gjyshit qe eshte ne pension ai ka qene nje fatkeqesi per te gjithe ne. Gjithmone antishqiptar por jo me flamur por nen rrogoz.
  U shiste nafte serbeve nderkohe qe ata digjnin kosoven.
  E katandisi arsimin keshtu si eshte sot me ca pseudo tekste te cilat ndryshojne nga shkolla ne shkolle. Etj etj etj se duhet te besh arkive me vete per ”veprat” e gjyshit.
  Persa i perket energjise ai e shkaterroi fare por si gjithmone nen rrogoz e zhyti ne informalitet e borxh dhe hajde jepi drejtim tani.

 5. Doja te beja nje premis te vogel per kete Zhejin pseudogazetar.
  1-Asnjeher Zheji nuk gjindet ne rradhet e opozites. 2- Flet me fjale pa kuptim dhe ben krahasime (si ai me mafian italiane) pa piken e lidhjes. 3- Zheji ka nje kapacitet te larte servilosje ndaj pushtetit. 4- Ky Zheji, ne nje interviste qe i bente nje greku pak kohe me pare, ngeli si mut kur greku ja hodhi flamurin ne fytyre dhe e ofendoi. Ta lem menjan arrogancen dhe mendjemadhsin prej injoranti.

  Per te qen ne temen e perditshme, arrestimi dhe denimi deri ne tre vite burg, si ne forme ashtu edhe ne substance nuk eshte gje tjeter vecse arroganca dhe autoritarizmi i pushtetit ndaj me te dobteve.
  Gabon ne substanc thjesht per faktin qe shumica e atyre qe “vjedhin” jane me shume se te varfer. Ne nje situate te tille, cdo qeveri qe eshte ne pushtet duhet ti vije ne ndihme familjeve ne nevoje duke i siguruar sherbimet jetike, si ujin, energjin elektrike dhe ngrohjen.
  Gabon gjithashtu edhe ne forme, sepse keto jane metoda diktatoriale per te zgjidhur problemet. Kapercehen ose dhunohen shume procedura si te kodit civil ashtu edhe te kodit penal, per te zgjidhur nje problem. Duke dhunuar keto norma juridike, dhunohen te drejtat themelore te njeriut dhe shteti i se drejtes sa vjen edhe mungon, ne vend qe te jet prezent.

  Nqs zoterinjt ne pushtet duan nje zgjidhje te problemit, ate fare mire mund ta kryejne duke sanksionuar rreptesisht punonjesit e elektrikut e duke mbikqyrur ecurine e politikes energjitike. Jane pikerisht keta operatore dhe drejtore qe kane nje rol te rendesishem. Dmth, duke zgjidhur problemin e te varferve, del fare qarte kush e vjedh me qellime fitimi energjin. Por mesa duket nuk duan kete gje, dhe si gjithmon s’kan cfar ti bejn gomarit e i bien samarit.

  per te perfunduar, keta zoterinj ne pushtet nuk kane goje te flasin per menaxhimin e energjis ne kohen e Berishes sepse, atehere, vidhnin apo jo, te pakten njerezve nuk u mungonte energjia ne shtepi.

 6. Ore burg qe te cuditen. Kam dy komshinj perballe qe nuk paguajne qe prej 4 vjetesh. Po pse budallenj jemi ne qe paguajme. Burg qe te cuditen.

 7. ketu nuk diskutohet per forcen dhe efikasitetin e policise mer qyp, shikoje emisionin nga fillimi se mbas do e kuptosh!Po nuk more vesh edhe ate radhe ,perseri shikoje nga fillimi e perseri e perseri ,derisa te kuptosh se perse behet fjale! Amerika nuk eshte me e panjohur ka miliona shqiptare nga te gjithe trevat por ti mesa duket i rendoke tokes kot

 8. blendi.kam mendimin qe kur te beni emisione te tilla mbi ligjin ,policine eshte mire qe te gjesh ndonje njeri qe jeton jashte shtetit dhe mundesisht ne amerike sepse mendoj se eshte i vetmi vend qe c do njeri e kupton cdo te thote LIGJ,SHTET .Femijet mesojne numrin e vetem magjik 911 qe ne klase te pare,qe eshte POLICIA. keta qe flasin keshtu po te vijne per vizite ne amerike do kalojne infrakt qe diten e pare kur te shikojne aksionet e policise.per gjene me te vogel.Keta jane njerez byth pambuk qe jane mesuar me privilegje edhe ndaj ligjit.

Pas