-U tha në Opinion

Armët bërthamore nga Rusia? Demiraj: Është vetëm luftë psikologjike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:46 - 03/03/22 |
el ida

Ish-komandat i forcave speciale shqiptare Dritan Demiraj tha se Putin është vetëm duke bërë presion psikologjik me armët bërthamore.

Në një lidhje në emisionin “Opinion” Demiraj tha se nëse Putin përdor armë bërthamore ndaj një vendi anëtar të NATO-s, do të sjelli një përgjigje dhe dëme të jashtëzakonshme.

“Në gjykimin tim përfshirja e armëve bërthamore në këtë konflikt është pothuajse zero, është thuajse e pamundur. Pasi, përdorimi i tyre nga ana e Rusisë kundër një shteti tjetër nëse shteti është anëtar i NATO-s do të sjelli përgjigjen e duhur dhe dëmet do të jenë të jashtëzakonshme. Është vetëm një luftë psikologjike që Putin po e bën në kontekstin e asaj që nuk po arrin objektivat strategjike në marrjen e qyteteve kryesore”, tha Demiraj./Opinion.al

Pas