Bota

Arabia Saudite riafirmon angazhimin ndaj marrëveshjes së OPEC+ me Rusinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:14 - 01/03/22 |
Opi Nion

Arabia Saudite ripohoi angazhimin e saj ndaj marrëveshjes OPEC + – një pakt i bërë nga 10 prodhuesit kryesorë të naftës së papërpunuar dhe Rusia për të pompuar gradualisht më shumë naftë në treg për të përmbushur kërkesën – tha të martën një deklaratë e agjencisë shtetërore të lajmeve saudite.

Çmimet e naftës u rritën mbi 100 dollarë për fuçi pasi Rusia nisi pushtimin e Ukrainës javën e kaluar, duke rritur presionin mbi një ekonomi globale që tashmë po lëkundet nga inflacioni.

Ekonomia ruse është shumë e varur nga të ardhurat nga nafta dhe gazi dhe Moska dëshiron që çmimet të mbeten të larta. Arabia Saudite është nën presion të madh nga ekonomitë e zhvilluara për të rritur prodhimin.

Kabineti saudit diskutoi “situatën në Ukrainë dhe ndikimin e saj në tregjet e energjisë, dhe vendosmërinë e Mbretërisë për stabilitetin dhe ekuilibrin e tregjeve të naftës dhe angazhimin e saj ndaj marrëveshjes (OPEC Plus), tha Agjencia Saudite e Shtypit.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve, kabineti saudit bëri thirrje gjithashtu për “de-përshkallëzimin” dhe një “zgjidhje politike në Ukrainë”.

Ky është reagimi i parë zyrtar saudit ndaj pushtimit rus, i cili filloi javën e kaluar. Arabia Saudite – një aleat i madh i SHBA-së – nuk ka paraqitur një qëndrim pro-perëndimor për pushtimin rus të Ukrainës.

Pas