Aktualitet

Apeli liron nga burgu dy infermieret, bashkëpunëtoret e Tire Alldervishit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:10 - 11/03/21 |
Opi Nion

Gjykata e Apelit liron nga burgu dy infermieret e spitalit “Shefqet Ndroqi”, Sheqerie Koci dhe Mira Bushi, të akuzuara si bashkëpunëtore të Tire Allderivishit.

Për Sheqerie Koci dhe Mira Bushi prokuroria e Apelit ka kërkuar ndryshim të masës së sigurisë nga arrest në burg në detyrim paraqitje.

Pas arrestimit të Tire Allderivishit, më 8 shkurt u arrestuan edhe 3 infermiere e 1 sanitare e spitalit “Shefqet Ndroqi”, të cilat dyshoheshin se kishin bashkëpunuar me Tiren. Sheqerije Koçi, Mira Bushi, Sidorela Çela, si dhe sanitarja Rukije Hoxha e spitalit “Shefqet Ndroqi” u arrestuan pasi akuzoheshin se në spitalin ‘’Shefqet Ndroqi’’, përfitonin shuma parash në kurriz të pacientëve të sëmurë me Covid-19 dhe familjarëve të tyre.

Ndërkohë që disa ditë më parë Gjykata e Apelit ka liruar infermieren Sidorela Çela dhe sanitaren Rukie Hoxha.

Kujtojmë se Tire Alldervishi, sanitare u hoq si infermiere dhe i mori vajzës së një pacienteje me COVID 8 milionë lekë të vjetra.  Vajza e pacientes me COVID që prej 28 ditësh ishte shtruar te “Shefet Ndroqi”kallëzoi në polici se Tire Alldervishi i ka marrë çdo ditë rreth 5.000-6.000 lekë duke i premtuar se do të kujdesej për nënën e saj, por rezultoi sepse ajo e la edhe pa ngrënë./Opinion.al

 

Pas