Aktualitet

Apeli i GJKKO lë në fuqi vendimin me 10 muaj burg për ish-zv.ministren Rovena VodaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:53 - 11/01/23 |
Opi Nion

Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka lënë në fuqi dënimin me 10 muaj burg për ish-zv.ministren e Brendshme Rovena Voda.

Voda, u vu në pranga pasi mori ryshfet për të punësuar një person në ministri dhe u dënua me 1 vit e 3 muaj burgim, por për shkak të gjykimit të shkurtuar, ish-zvendësministrja u dënua me 10 muaj burgim.

Pavarësisht vendimit të Apelit, Voda nuk shkon në qeli pasi koha e dënimit është ezauruar me qëndrimet në masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”.

“Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, me trup gjykues të përbërë nga gjyqtarët Igerta Hysi (kryesuese), Dhimitër Lara (anëtar) dhe Saida Dollani (anëtare), sot më datë 11.01.2023, përfundoi shqyrtimin e çështjes së regjistruar me nr. 63 akti, datë 19.09.2022, mbi ankimin e paraqitur nga ankuesit/të pandehurit R.V., M.H.,  F.B., kundër vendimit nr. 26 datë 07.04.2022 të Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar që ka vendosur:

Deklarimin fajtor të të pandehurës R.V, për veprën penale “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga neni 245/1, paragrafi 2, të Kodit Penal, (para ndryshimeve të pësuara me ligjin nr.43/2021) dhe dënimin e saj l(një) vit e 3( tre) muaj burgim.

-Në bazë të nenit 406 pika 1, të Kodit të Proçedurës Penale, të pandehurës R.V, i ulet 1/3 e dënimit, për shkak të aplikimit të gjykimit të shkurtuar dhe, përfundimisht dënohet me 10(muaj) burgim.

-Vuajtja e dënimit të pandehurës i fillon nga dita e zbatimit të masës së sigurimit arrest ne shtëpi datë 13.7.2021 dhe të kryhet në një burg të sigurisë së zakonshme.

-Në bazë të nenit 35/1 të Kodit Penal, të pandehurës R.V t’i hiqet e drejta për të ushtruar funksione publike, për një periudhë prej 5 (pesë) vjet”, thuhet në vendimin e GJKKO.

Pas