-Jetë dhe Stil

Antarktidë, tani avionët mund të zbresin edhe në akull


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:17 - 01/12/15 |
b.f

Tashmë është e mundur që edhe një avion me pasagjerë të ulet në Antarktidë. Një avion Boeing 757 është avioni i parë me pasagjerë që është ulur në Union Glacier, megjithëse avionë ushtarakët janë ulur shumë herë në këtë pistë të akullt të Antarktidës

Avioni i linjës ajrore Loftleidir Icelandic është ulur në kontinentin e Polit të Jugut duke i sjellë turistët më afër se kurrë.

Pista me akullin blu formohet kur bora bie mbi akullnajë, dhe pasi ngjeshet kristalizohet.

Sipas një deklarate të bërë nga kompania ulja e avionit të enjten e kaluar u bë për të testuar aftësinë e mjetit ajror për të zbritur në një pistë të tillë.

Zakonisht kur avionët mbërrijnë nga Kili në Union Glacier mbajnë në bord vetëm ngarkesa dhe staf të reduktuar.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas