Aktualitet

Anija shqiptare Lissus shpëton 73 emigrantë në Egje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:47 - 18/10/18 |
b.f

Anija “Lissus” e Forcës Detare Shqiptare ka marrë pjesë në dy operacione të ndryshme shpëtimi në detin Egje. Anija shqiptare ka shpëtar 73 emigrantë që ndodheshin në bordin e dy gomoneve në emergjencë.

Nga njëra prej gomoneve u shpëtuan 33 persona të cilët u imbarkuan në bordin e anijes “Frontex”. Në mesin e tyre ishin 8 fëmijë sirianë, 6 gra dhe 19 burra.

Kurse gomonia e dytë me 40 emigrantë u shoqërua nga anija “Lissus” deri në imbarkim. Të dyja operacionet në detin “Egje” shkuan me sukses dhe nuk pati asnjë të lënduar. 

 

Pas