Sport

Angli-Gjermani ndezin “Euro2020” pasditen e sotme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:05 - 29/06/21 |
Opi Nion

Stadiumi i Wembley do të mirëpres edhe një herë sfidën Angli-Gjermani, një beteje e përjetshme e shoqëruar me emocione, por dhe debate pafund.

32 herë janë përplasur ndërmjet tyre, 15 ndeshje kanë triumfuar gjermanët, 13 herë anglezes dhe katër ndeshje kanë përfunduar në barazim. Kjo përballje ka një shije të veçantë për trajnerin Southgate, sepse ishte pikërisht ai që gaboi në penalltinë deçisive që i dhurojë Gjermanisë kualifikimin për në finale në “Euro2020”.

Të dy ekipet nuk kanë shkëlqyer në fazën e grupeve. Në çdo rast këto parashikime bëhen nul përpara këtij takimi, e sigurt është se do bëjnë gjithçka për të vijuar më tej, me shpresën për tu rikthyer sërish në Ëembley për të shijuar edhe finalen e madhe./Opinion.al

Pas